პატრიარქმა კირილმა კომენტარი გააკეთა უმე-ში არსებულ ვითარებაზე
პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ იგი გაგებით ეკიდება მიტროპოლიტ ონუფრის და უმე-ის საეპისკოპოსოს გადაწყვეტილებებს.
2022 წლის 29 მაისს მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქმა კირილმა, ქრისტეს მაცხოვრის საკათედრო ტაძარში ლიტურგიის შემდეგ, პირველად კომენტარი გააკეთა უმე-ს საბჭოს შედეგებზე, რომელიც გაიმართა 2022 წლის 27 მაისს თეოფანიაში, იუწყება ტელეარხი «Союз».
„ჩვენ კარგად გვესმის, როგორ იტანჯება დღეს უმე. თანავუგრძნობთ, რომ უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი და საეპისკოპოსო მაქსიმალურად გონივრულად მოიქცნენ დღეს, რათა არ გაართულონ მრევლის ცხოვრება“, - განაცხადა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა.
პატრიარქმა კირილმა თქვა, რომ ის ლოცულობს „რათა დროებითმა გარე შუამავლებმა არ დაანგრიოს ჩვენი ხალხის სულიერი ერთობა და ის სულიერი ფასეულობები, რომლებიც ჩვენმა ღვთისმოსავმა ხალხმა ჩამოაყალიბა ერთი რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის ეგიდით, რათა მათ ადამიანთა სულებსა და გულებში ფესვგადგმულმა დღეს ნაყოფი მოგვცეს ეკლესიის ერთიანობისა და ღვთის ჭეშმარიტებისთვის ერთად დგომით.
„დღეს ჩვენ არ შეგვიძლია არ ვწუხდეთ იმის გამო, რაც ხდება მოძმე უკრაინაში. ეჭვგარეშეა, რომ იგივე ზეციური ბოროტების სულებმა აიღეს იარაღი ჩვენი ეკლესიის წინააღმდეგ და ცდილობდნენ არა მხოლოდ რუსეთისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ხალხის გაყოფას, არამედ დარწმუნდნენ, რომ ჩვენს შორის უფსკრული იყო. ღრმად ვარ დარწმუნებული, რომ რადგან მთელი ეს ძალისხმევა არ არის ღვთისგან და არა ღვთის კურთხევით, ჭეშმარიტი მიზანი ვერასოდეს მიიღწევა“, - განაცხადა პატრიარქმა კირილმა.
„ერთიანი ხალხის ეკლესია, რომელიც გამოვიდა კიევის ნათლობის გუმბათიდან, ისევე როგორც თავად ხალხი, უდავოდ ინახავს გულებში, მათ ხსოვნაში, ღვთისმოსავ ჩვეულებებში მათი წინაპრების ამ დიდ მემკვიდრეობას, პრინც ვლადიმირის ეპოქიდან დღემდე“, - დასძინა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა.
როგორც მჟკ მანამდე წერდა, მისმა უნეტარესმა ლიტურგიაზე, სხვა მღვდელმთავრებთან ერთად, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაური გაიხსენა.