დაახლოებით ორი წლის წინ, მედიაში გამოჩნდა პრეზიდენტის მეგობრების კოშევოისა და პიკალოვის შოკისმომგვრელი გადაცემა, სადაც ეკლესიას დასცინოდნენ. ანუ, ფაქტობრივად, პროგრამის ავტორები უმიზნებდნენ „მოსკოვის მღვდლებს“, მაგრამ ბოლოს ხმამაღლა შეაფურთხეს ყველას, ვინც ქრისტეს ღმერთსა და მხსნელად აღიარებს. გავიხსენოთ, როგორი მოხდა ეს ყველაფერი და რა სასჯელი მიიღეს ამ ადამიანებმა დემოკრატიულ ევროპულ სახელმწიფოში კანონის უზენაესობით.
2022 წლის 10 დეკემბერს იუთუბ არხზე «Чисто News» და გვერდზე „სტუდია კვარტალი 95 Online“ გამოქვეყნდა იდენტური ვიდეო ორი სათაურით: „პაშა მერსედესი ქვეითი გახდა. უმე-მს PNH. Bayraktar New #104“ და „უკრაინაში მოსკოვის მღვდლების ვილები, ბიზნესი, სიძვა, ბორდელები და სხვა ცოდვები. Bayraktar News”, სადაც ალექსანდრე ვიქტოროვიჩ პიკალოვმა და ევგენი ვიქტოროვიჩ კოშევოიმ რელიგიური სიძულვილი გააღვივეს.
იდენტური ვიდეო ასევე გავრცელდა ეროვნული ტელეარხის "1+1"-ის YouTube-ის ოფიციალურ გვერდზე. სახელწოდებით „BayraktarNEWS 104 გამოშვება“ წარმოდგენილია ვებ-გვერდზე 1plus1.video, რომელიც ტელეკომპანია 1+1-ის საკუთრებაა და, როგორც ჩანს, აღნიშნული არხით 2022 წლის 7 დეკემბერს გავიდა ფართო აუდიტორიისთვის.
დაუყოვნებლივ განვსაზღვროთ, რომ ეს პუბლიკაცია შეიძლება ჩაითვალოს სამართალდამცავი ორგანოების დახმარებად, ამიტომ იგი ჩამოყალიბდება მშრალი იურიდიული ენით.
ვიდეოჩანაწერის წამყვანები პირველივე წუთიდან აღნიშნავენ, რომ „დღევანდელი ეპიზოდი არის უკრაინაში რუსეთის აგენტის ხსოვნისადმი მიძღვნილი პანაშვიდი, რომელსაც „მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია“ ჰქვია. "მსუბუქი იყოს თქვენზე ბუჩქები."
ამრიგად, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყველა სასულიერო პირს და მორწმუნეს რუსეთთან ომის დროს სტუდია Kvartal-95-ის მასპინძლებმა უწოდეს "რუსი აგენტები". ანუ, მათ დაასახელეს უმე, როგორც მტრები და ყოვლისმომცველი რეპრესიების ლეგიტიმური სამიზნე.
შემდეგ კომიკოსები უმე-ის სამღვდელოებას უწოდებენ "მათ, ვინც მალავს FSB-ის ოფიცრების თასმებს ანაფორის ქვეშ", "ჯოჯოხეთის ფილიალის აქტივისტებს" და სიძულვილისა და შეურაცხყოფის ბევრ სხვა ნიშნებს. 13 წუთის განმავლობაში ამ ვიდეოს ავტორები და წამყვანები, მანიპულირების, ცილისწამების, დაუსაბუთებელი ბრალდებების, მონტაჟის, დადგმისა და მკრეხელობის გზით, მიზანმიმართულად ქმნიან ცრუ ნეგატიურ შთაბეჭდილებას უმე-ის და მთელი ეკლესიის სამღვდელოებაზე, პროვოცირებენ დისკრიმინაციას და აგრესიას უმე-ის მიმართ.
ისინი მართლმადიდებელი მღვდლის ტანსაცმელში გამოწყობილ ადამიანთან ერთად იყენებენ ყალბ და მკრეხელურ დადგმებს. ეს კეთდება აშკარა მიზნით, რომ გამოიწვიონ სიძულვილი და ზიზღი უმე-ისა და მისი მორწმუნეების მიმართ.
სკრინშოტის კრებული 95-ე კვარტალიდან და ფოტოები ჩხრეკიდან უმე-ის ჩერნივცის ეპარქიაში
აქვე შეგახსენებთ, რომ ჩერნივცის ეპარქიაში SBU-ს ჩხრეკის შემდეგ, ეპიფანესთან დაახლოებულმა ჟურნალისტმა კოშკინამ გამოაქვეყნა ეპარქიის მდივნის, არქიმანდრიტ ნიკიტას (მოგვიანებით ივანო-ფრანკოვსკის ეპისკოპოსი) და გუნდის მომღერლის ფოტო. რომ ისინი თითქოს ინტიმურ ურთიერთობაში იყვნენ. კოშკინას ეს ყალბი ენთუზიაზმი გაავრცელა უკრაინის ყველა ცენტრალურმა მედიამ, მათ შორის ზელენსკის მეგობრებმა „95-ე კვარტლიდან“. მოგვიანებით, სასამართლომ დაადგინა, რომ ეს პუბლიკაცია ყალბი იყო და რომ კოშკინამ თავად უნდა უარყოს მისი ყალბი ინფორმაცია.
წამყვანები საჯაროდ გამოხატავენ აგრესიულ ზიზღს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირების მიმართ, იყენებენ უხამს სიტყვებს და უხამს შეურაცხყოფას მათ მიმართ (ყურადღება მიაქციეთ ფრაგმენტს 3:41 - 4:31) და მოუწოდებენ მაყურებლებს მიბაძონ მათ მაგალითს.
ამავდროულად, კომიკოსები პირდაპირ ტკბებიან და ამაყობენ თავიანთი სიძულვილის გამოვლინებით, საჯაროდ უსურვებენ სიკვდილს უმე-ის მღვდლებს და მოუწოდებენ თავიანთ აუდიტორიას, უკრაინის მოქალაქეებს, ჩაიდინონ უკანონო ქმედებები სასულიერო პირების წინააღმდეგ.
კერძოდ, სიძულვილის ენისა და უმე-ის სასულიერო პირების მიმართ ძალადობის წაქეზების განსაკუთრებით თვალსაჩინო მაგალითებია ფრაგმენტი 4:32-4:52, სადაც „95-ე კვარტალის“ წევრები პიკალოვი და კოშევოი ავრცელებენ შემდეგს, ჩვენ ციტირებთ:
„კარგი იქნებოდა შესაბამისი ფასების სია: შეაფურთხო უმე-ის მღვდელს - 20 გრივნა, დააჭედო „წმინდა წერილი“ ლურსმნით - 50 გრივნა, დაარტყა მარცხენა ლოყაზე და ავტომატურად მარჯვნივ. - 100 გრივნა, განდევნეთ მოსკოვის საპატრიარქო უკრაინიდან - ფასდაუდებელია. "მოსკოვის საპატრიარქოს" ქვეშ სწორედ უმე-ს გულისხმობენ, რაც კონტექსტიდან ჩანს.
მოგვიანებით, ისინი სთავაზობენ უკანონოდ გაცვალონ უმე-ის მღვდლები დატყვევებულ უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურეებზე და აუდიტორიას თავს მოახვიოს იდეა, რომ ეს არის სამართლიანი და მისაღები (დრო 12:23 - 12:47).
განცხადებები ვიდეო ჩანაწერში „უკრაინაში მოსკოვის მღვდლების ვილები, ბიზნესი, სიძვა, ბორდელები და სხვა ცოდვები. Bayraktar News და მისი ასლები მკრეხელური და ღვთისმგმობია ქრისტიანულ სიმბოლოებთან და ზოგადად სალოცავებთან მიმართებაში.
მხოლოდ რამდენიმე მაგალითი:
- „უკრაინა კრძალავს რუსი მამის, მოსკოვის სულისა და ბუნკერ შვილის საქმიანობას მის ტერიტორიაზე“;
- „ღმერთის გინება“;
- ,,მიაჭედეთ წმიდა წერილი ლურსმნით ჯიპზე“;
- „ყოველგან მაკოცე, უკვე ვილოცე“;
- „იმას გეფიცებით, ისეთი მარტივი სიტყვაა, ჯანდაბა, ღმერთი! ღმერთს გეფიცებით!
- "დეპოპიზაცია"
უბრალოდ გავიხსენოთ, რომ პირველი მაგალითი („უკრაინა კრძალავს რუსი მამის, მოსკოვის სულისა და ბუნკერის ძის საქმიანობას მის ტერიტორიაზე“) აშკარა დაცინვაა ქრისტეს სიტყვების: მაშ, წადით, დაიმოწაფეთ ყველა ხალხი და ნათელი ეცით მათ მამის და ძის და სული წმიდის სახელით; (მათე 28:19).
ასე რომ, ვიდეო სავსეა დაცინვითა და მკრეხელობით არა მხოლოდ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირების, არამედ თავად წმინდა წერილის, სამების, უფალი ღმერთის სახელისა და ლოცვების.
ევგენი კოშევოის ფრაზის სკრინშოტი
ყველა ეს თეზისი დადასტურებული და ილუსტრირებულია ვიდეო „95 კვარტალის“ შესაბამისი ფრაგმენტებით. იგი წარმოადგენს უწყვეტ დანაშაულს და მატერიალურ მტკიცებულებებს, დანაშაულს, რომელიც ჩადენილია ადამიანთა ორგანიზებული ჯგუფის - "კვართალ 95"-ისა და "1+1"-ის წამყვანების, სცენარისტების, რედაქტორებისა და ტექნიკური მუშაკების მიერ, რომლებიც მონაწილეობდნენ შეკვეთასა და შექმნაში. ეს კრიმინალური მასალაა და პასუხისმგებელია მისი პუბლიკაციების შესახებ გადაწყვეტილებაზე. ეს ვიდეო აქტიურად განიხილებოდა აგრესორ ქვეყანაში, აჩვენეს იგი სხვა ქვეყნების წარმომადგენლებს, როგორც მტკიცებულება უკრაინაში ქრისტიანობის დევნისა, რამაც უდავოდ შელახა ჩვენი ქვეყნის რეპუტაცია საერთაშორისო ასპარეზზე.
2022 წლის 15 დეკემბერს, უმე-ის წარმომადგენლებმა, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიევის მიტროპოლიტის ინტერესებიდან გამომდინარე, შეიტანეს განცხადება კიევის ეროვნული პოლიციის მთავარი სამმართველოს პეჩერსკის პოლიციის დეპარტამენტში შეზღუდული პასუხისმგებლობის კომპანიის კომისიის შესახებ სტუდია კვარტალი-95, პიკალოვმა ალექსანდრე ვიქტოროვიჩმა და კოშევოი ევგენი ვიქტოროვიჩმა ჩაიდინეს სისხლის სამართლის დანაშაული უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლის მიხედვით – რელიგიური სიძულვილის გაღვივება, მოქალაქეების გრძნობების შეურაცხყოფა მათი რელიგიურ შეხედულებების გამო.
უკრაინის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მოთხოვნების საწინააღმდეგოდ, კიევის ეროვნული პოლიციის მთავარი სამმართველოს პეჩერსკის პოლიციის დეპარტამენტის გამომძიებლებმა არ შეიტანეს ინფორმაცია წინასწარი გამოძიების ერთიან რეესტრში და არ დაუწყიათ წინასწარი გამოძიება.
ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით, 2022 წლის 23 დეკემბერს მართლმადიდებელმა ადვოკატებმა შეიტანეს საჩივარი კიევ-პეჩერის რაიონულ სასამართლოში გამომძიებლის უკანონო უმოქმედობის შესახებ. იგი დაკმაყოფილებულ იქნა გამომძიებელი მოსამართლის 2023 წლის 13 იანვრის გადაწყვეტილებით.
ამ დადგენილების მოთხოვნების შესაბამისად, პეჩერსკის პოლიციის დეპარტამენტის გამომძიებლებმა შეიტანეს ინფორმაცია წინასწარი გამოძიების ერთიან რეესტრში No12023100060000436, 2023 წლის 10 მარტით დათარიღებული.
2023 წლის 4 აპრილს სისხლის სამართლის საქმის გამომძიებელმა ბრძანა ლინგვისტური სემანტიკური ექსპერტიზა, რომელიც დაევალა კიევის სასამართლო ექსპერტიზის კვლევითი ინსტიტუტის ექსპერტებს (ცნობილი კიევის სასამართლო მეცნიერების კვლევითი ინსტიტუტი, რომლის შედეგები საფუძვლად დაედო მჟკ-ს ჟურნალისტების ბრალდებას), მაგრამ დღემდე, უმე-ის კიევის მიტროპოლიტის წარმომადგენლებმა ვერ შეძლეს გაცნობოდნენ აღნიშნული ექსპერტიზის შედეგებს, რადგან გამომძიებელი თავს არიდებს საგამოცდო მასალების მიწოდებას, უგულებელყოფს ადვოკატების უამრავ მოთხოვნას და პირად ვიზიტებს. იბადება ეჭვი, რომ ეს გამოკვლევა საერთოდ არ ჩატარებულა.
განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს იმ ფაქტს, რომ უმე-ის მორწმუნეებმა შეიტანეს პირადი განცხადებები, სადაც ითხოვდნენ სისხლის სამართლის პროცესში დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებას მორალური ზიანის მიყენების გამო. თუმცა, საქმე წინ არ მიდის.
წელიწადნახევარი გავიდა და ამ ვიდეოს შემქმნელების აღმაშფოთებელი დანაშაული არ არის გამოძიებული, დამნაშავეები პასუხისგებაში არ არიან მიცემული და უმე-ის ერთგული ხალხი, უკრაინულ საზოგადოებაში ასეთი პროპაგანდის წყალობით, ექვემდებარება მრავალრიცხოვან დევნას, ძალადობას და დისკრიმინაციას.
წინასასამართლო გამოძიება 2023 წლის 10 მარტიდან მიმდინარეობს, თუმცა ამ დრომდე მოქალაქეებს პიკალოვსა და კოშევოის დანაშაულის ჩადენაში ეჭვმიტანილის ცნობა არ მიუღიათ.
ზელენსკის მეგობრების მიერ ჩადენილი ამ აშკარა საჯარო დანაშაულების ფონზე, ეკლესიის დამცველების მიმართ „კომფლიქტის გაღვივების“ ბრალდებები, რომლებიც წერდნენ სიმართლეს და საუბრობდნენ მეუ-ს და ხელისუფლების მიერ უმე-ის დევნაზე, კიდევ უფრო აბსურდულად და მიკერძოებულად გამოიყურება.
იგივე ჩაიდინეს უუს-მ და მიკერძოებულმა სასამართლოებმა მჟკ-ს ჟურნალისტების მიმართ ვებ-გვერდზე მათი კანონიერი, სწორი, ფაქტობრივი და ლოგიკურად დაფუძნებული სტატიებისა და ისტორიების გამოქვეყნებისთვის. მათ 8 თვით პატიმრობა მიუსაჯეს და დღემდე ასამართლებენ.
მათ არ უსურვებიათ "სიკვდილი" მეუ-სა და უუს-სთვის, როგორც ეს პრეზიდენტის მეგობრებმა უსურვეს უმე-ის მღვდლებს. ისინი არ აგინებდნენ რომელიმე კონფესიის მორწმუნეებს, არ დასცინოდნენ ქრისტიანობის სიმბოლოებს, არ მოუწოდებდნენ დევნის, პირდაპირი ფიზიკური ძალადობისა და უკრაინიდან განდევნისკენ.
მაგრამ რატომღაც უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური მივიდა არა პიკალოვსა და კოშევოშთან, არა კვართალის სტუდიაში, არამედ მჟკ-ს ჟურნალისტებთან.
ეს ისეთი აშკარა და განსაცვიფრებელი ორმაგი სტანდარტია, რომ ამაზე კი არ უნდა ვილაპარაკოთ, არამედ ვიყვიროთ. ისინი ხომ ანადგურებენ კანონიერების, თანასწორობისა და სამართლიანობის იმ საფუძველს, რომელზეც სახელმწიფოა აგებული.
ჩვენ არ გვაქვს უფლება დავივიწყოთ ეს შეურაცყოფა ჩვენი ეკლესიის მიმართ.
დღეს კი, ვაცხადებთ დეკემბრის კრებას მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დასაცავად, გაცნობებთ, რომ მართლმადიდებელი ადვოკატები განაახლებს ძალისხმევას „კვარტალ 95“-ის, კოშევოისა და პიკალოვის დანაშაულზე და მიზნად ისახავს ამ საქმის სასამართლომდე მიტანას.
გინდათ ეს მოხდეს? გნებავთ სამართალი უმე-ისთვის და სასჯელი ღვთისმგმობებისთვის და ნამდვილი დამნაშავეებისთვის?
მაშინ შეუერთდი ამ კრებას. ყოველივე ამის შემდეგ, ის არა მხოლოდ იცავს უდანაშაულოებს, არამედ საშუალებას აძლევს დამნაშავეებს, ქრისტეს ეკლესიისა და რელიგიური სამყაროს მტრებს უკრაინაში, დაისაჯონ.
შემოგვიერთდით! „კვარტალმა“ კანონის წინაშე უნდა აგოს პასუხი. ხოლო მართლმადიდებელმა ჟურნალისტებმა - იცხოვრონ და იმუშაონ თავისუფლად.