უმე აგროვებს ხელმოწერებს ანდრეი პინჩუკის მღვდლობიდან გადაყენების შესახებ
ხელმოწერების შეგროვების დასრულების შემდეგ, იმ პირთა სია, ვინც განაცხადს მოაწერს ხელს, გადაეცემა მის უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრის.
უმე აგროვებს ხელმოწერებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრისადმი ღია მიმართვით, რათა განიხილონ წმინდა სინოდის სხდომაზე უმე-ის დნეპროპეტროვსკის ეპარქიის სასულიერო პირის დეკანოზ ანდრეი პინჩუკის მღვდლობისგან გადაყენების საკითხი. წერილი ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოქვეყნდა UOC-ის ზაპორიჟჟიის ეპარქიის მდივანმა, დეკანოზმა გენადი იელინმა.
„დნეპროპეტროვსკის ეპარქიის მღვდელმთავარი ანდრეი პინჩუკი ღიად მოუწოდებს საერო ხელისუფლებას, დახურონ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეპარქიო ადმინისტრაციები, წაართვან მათ ქონება და შეურაცხყოფა მიაყენონ. ამგვარად, ის არა მხოლოდ დისკრედიტაციას ახდენს და აზიანებს ქრისტეს ეკლესიას, არამედ რეალურად ებრძვის მას, ცდილობს შეარყიოს მისი გადარჩენის მისია“, - ნათქვამია წერილში.
„მისი თავდასხმებითა და უმე-ში არაგონივრული დისკრედიტაციის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებით, ზემოხსენებული მღვდელი აწუხებს არა მხოლოდ ჩვენს მორწმუნეებს, არამედ მათაც, ვინც ჯერ კიდევ ტაძრის ზღურბლზე იმყოფება, რითაც არღვევს მსოფლიო კრების წმიდა მამების დადგენილებებს: მტრულად და ცილისმწამებლობით გამოუგონიათ გარკვეული დანაშაული ეკლესიების მმართველ მართლმადიდებელ ეპისკოპოსებზე, სხვა განზრახვით, გარდა იმისა, რომ მღვდელმთავრების კეთილი ნება დაბნელდეს და მშვიდობიანი ხალხის დაბნეულობა გამოიწვიოს“ (II მსოფლიო კრების მე-6 კანონი)“ - წერს დეკანოზი.
„ასევე, პინჩუკი საკუთარ თავს უფლებას აძლევს განზრახ და საჯაროდ შეურაცხყოს ეპისკოპოსების ღირსება, რომელთა მოსაზრებას იგი არასწორად მიიჩნევს იდეოლოგიური თვალსაზრისით, რაც ამცირებს მთელ საეკლესიო იერარქიას.
როგორ შეუძლია ამ ადამიანმა დაგმო ის, ვინც იერარქიულ წესრიგში მასზე ბევრად მაღლა დგას?. - სვამს კითხვას წერილის ავტორი.
„ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ვთხოვთ თქვენს უნეტარესს, განიხილოს წმინდა სინოდის სხდომაზე უმე-ის დნეპროპეტროვსკის ეპარქიის სასულიერო პირის, დეკანოზ ანდრეი პინჩუკის სამღვდელო წოდებიდან გათავისუფლების საკითხი“, - აჯამებს დეკანოზი.
როგორც მჟკ იტყობინება, 16 თებერვალს კიევის სოფიაში გაიმართა "დიალოგის შეხვედრა მეუ-სა და უმე-ს შორის". „დიალოგის“ არაფორმალურმა ლიდერმა მამა ანდრეი პინჩუკმა, სოფიაში შეხვედრის შემდეგ, დაწერა პროგრამა, კიდევ რა უნდა გააკეთოს ხელისუფლებამ უმე-სთან.