ძმები ლავრიდან წასვლას არ აპირებენ, - ლავრის ნაცვალი
კიევ-პეჩერის ლავრის მკვიდრი ბერები მონასტრიდან გამოსახლების უკანონო მოთხოვნების შესრულებას არ აპირებენ. ამის შესახებ ვიდეომიმართვაში ლავრის აბატმა ვიშგოროდისა და ჩერნობილის მიტროპოლიტმა პავლემ განაცხადა.
„ჩვენ არ ვაპირებთ და გამოსახლებას, რადგან ახლა არის კანონები, რომლებიც ადამიანის უფლებებს იცავენ“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა. 1917 წელი ხომ არ არის, რომ დაგვემუქრონ,გაგვისწორდებიან. დღეს არის მსოფლიო საზოგადოება, არის რაღაც კულტურა“.
ლავრის მმართველის თქმით, მონასტრის ძმები „კანონიერი ქმედებების წინააღმდეგი არ არიან, მაგრამ უკანონობა არ შეიძლება გამართლდეს“.
„ჩვენ არ ვართ კოლაბორატორები, ჩვენ ამ ქვეყნის მოქალაქეები ვართ. 1988 წლიდან აქ ვცხოვრობთ, ბევრ ჩვენგანს ამის გარდა სხვა საცხოვრებელი არ გვაქვს, ახალგაზრდობა, სიცოცხლის მეტი წილი აქ გავატარეთ. და ვერავინ დაგვაშორებს ღვთის სიყვარულს“, - აღნიშნა მეუფემ.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მორწმუნეების მასობრივი მონაწილეობა კიევის მღვიმელ წმინდანთა დღესასწაულში მათი პოზიციის გამოხატულება იყო ლავრის ბედთან დაკავშირებით.
„გუშინდელი დღესასწაული იყო აღთქმა კეთილი ნების მქონე ადამიანებისთვის, ადამიანების, რომლებსაც ახსოვს მათი ისტორია, რომლებიც ცხოვრობენ სახარების მიხედვით“, - დარწმუნებულია ეპისკოპოსი.
მან მართლმადიდებელ ქრისტიანებს ლოცვის გაძლიერებისკენ მოუწოდა.
„ჯერ არ დაგვიწყია ისე გულმოდგინედ ლოცვა, რომ უფალმა სასწაული გამოავლინოს, მაგრამ, ალბათ, მაინც გვაიძულებენ. კიდევ ერთხელ მივმართავ ყველა მორწმუნეს მოწოდებით, გააძლიეროს ლოცვა, წაიკითხოს ფსალმუნები მე-9 კათიზმის, მე-17 კათიზმისგან. უფალი მოგვისმენს, რადგან ამის მოთმენა აღარ შეიძლება. სანქციები დაწესებულია, მოქალაქეობას ართმევენ, მაგრამ ამას მთელ უკრაინასთან, ყველა მორწმუნესთან ვერ შეძლებენ“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა პავლემ.
როგორც მჟკ იტყობინება, კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ განაცხადა, რომ იმ შემთხვევაში, თუ უმე უარს იტყოდა კიევ-პეჩერის ლავრის დატოვებაზე, ხელისუფლებამ მონასტერში აუდიტის ჩასატარებელ კომისიაში შეიყვანა სბუ და შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები.