ფილარეტმა ,,ხელი ჩასჭიდა'' მორიგ ,,ეპისკოპოსს''
კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში ჩატარდა მიხეილ კოვალიუკის „ხელდასხმა“, რომელიც გახდა ამ სტრუქტურის უკვე მე-12 „ეპისკოპოსი“.
2020 წლის 17 დეკემბერს ფილარეტმა ,,ხელი ჩასჭიდა'' ,,ეპისკოპოსად'' ხერსონისა და ტავრიჩის ,,იღუმენს" მიხეილ კოვალიუკს, იტყობინება დენისენკოს Facebook-გვერდი.ფილარეტის ჩათვლით ეს მეთორმეტე ეპისკოპოსია კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართმადიდებელ ეკლესიაში.
12 დეკემბერს კიევში ჩატარდა კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართმადიდებელი ეკლესიის კრება,სადაც დაფუძნდა ახალი ეპარქია-ხერსონისა და ტავრიჩის, ახალ ,,ეპისკოპოსად'' კი არჩეულია მიხეილ კოვალიუკი.
როგორც მანამდე წერდა მჟკ , კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართმადიდებელმა ეკლესიამ თავი გამოაცხადა ,,დევნილ და იატაკქვეშა ეკლესიად''.