გაეროს მოწოდება ,,დავასრულოთ პატრიარხატი''
გაეროს twitter -ის ოფიციალურ საიტზე გამოქვეყნდა ,,სექსიზმის'' სია, რომელიც აუცილებლად უნდა აღიკვეთოს.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაში, რომელსაც ხშირად ბრალს სდებენ არატრადიციული სექსუალური ურთიერთობების წაქეზებაში, განცხადება გააკეთეს ,,უნდა დავასრულოთ პატრიარხატი''. შესაბამისი განცხადება გამოქვეყნებული იყო გაეროს Twitter-ის ოფიციალურ საიტზე, სამშაბათს 9 თებერვალს.
«აღკვეთეთ სექსიზმი: ქუჩაში სექსუალური შევიწროება; დამამცირებელი და შემავიწროებელი საუბარი მამაკაცისა დედაკაცის მიმართ მოთხოვნის ტონალობაში; ქალების შესაძლებლობის დაუფასებლობა; ქალების დისკრიმინაციის იგნორირება; ცოლის მიმართ სიძულვილის შემცველი ხუმრობები. დროა ბოლო მოეღოს პატრიარქატს!'' - საუბარია გაეროს წერილში.
შეგახსენებთ, 2020 წლის აგვისტოში გაეროს გენდერული თანასწორობის მდივანმა ანტონი გუტერიშმა განაცხადა, რომ ,,პატრიარხატიის ათასი წლის ბატონობამ მიგვიყვანა მამაკაცების დომინირებამდე, ხოლო კულტურა სადაც დომინირებს მამაკაცი აზიანებს ყველას - ქალებს, მამაკაცებს, გოგონებს და ბიჭებს'' .