ნიგერიაში შობის დღეს 160 ქრისტიანი მოკლეს
ქრისტიანული თემების წინააღმდეგ თავდამსხმელები დაკავშირებულია ,,ბოკო ჰარამთან'' და ,,ISIS-თან დასავლეთ აფრიკაში''.
ნიგერიაში, პლატოს შტატის სოფლებში, ტერორისტებმა 23-დან 25 დეკემბრამდე მოკლეს 160 ქრისტიანი, მათ შორის მღვდლები და მათი ოჯახის სწევრები, იუწყება Christian Today. მეამბოხეებმა ასევე გადაწვეს 100-მდე სახლი, სადაც ქრისტიანები ცხოვრობდნენ.
ადგილობრივმა ხელისუფლებამ დაადასტურა თავდასხმები ქრისტიანულ თემებზე. მკვლელობები განხორციელდა შეიარაღებული ჯგუფების მიერ, რომლებსაც სავარაუდოდ კავშირი აქვთ ფულანის გასამხედროებულ ჯგუფებთან და ტერორისტულ ორგანიზაციებთან ბოკო ჰარამთან და ISIS-სთან დასავლეთ აფრიკაში.
ნიგერიაში ქრისტიანული თემების წინააღმდეგ ძალადობის ტალღა დიდი ხანია გრძელდება მიწის დავების და ეთნო-რელიგიური დაძაბულობის გამო.
როგორც მჟკ იტყობინება, მხოლოდ ამ ქვეყანაში 2023 წლის პირველ 6 თვეში ფულანის მწყემსების ტომის ისლამისტებმა და მათმა მოკავშირეებმა 2500-ზე მეტი ქრისტიანი მოკლეს.