სერბეთის პატრიარქი უმე-ს უჭერს მხარს
სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმნა პატრიარქმა პორფირიმ უკრაინის მართმადიდებლურ ეკლესიას, კიევისა და მთელი უკრაინის პატრიარქ ონუფრეს ღიად დაუჭირა მხარი. სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქისგან უმე-ს მხარდამჭერი ვიდეო მიმართვა განთავსებულია უმე-ს Youtube-არხზე.
საერთო ჯამში სერეთი მართმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა 2021 წლის 19 მაისს უმე-ს დელეგაციასთან შეხვედრაზე, რომელსაც მეთაურობდა უმე-ს საქმეთმმართველი, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი (პაკანიჩი) , აღნიშნა რომ მთავარია შევინარჩუნოთ კანონიკური წესრიგიტაძრებში და მწუხარება გამოთქვა უკრაინის ეკლესიაში შექმნილ სიტუაციასზე.
«კანონიკური წერრიგირ არის ის პირობა, რომლის გარეშეც ჩვენ, როგორც მართმადიდებელ ქრისტიანებს არ შეგვიძლია სწორად ვერწმუნოთ უფალს, ჩვენს მხსნელს. ამიტომ ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია კანონიკური წესრიგი, რომელიც დღეს უკრაინაში კრიზისშია, დაცულ იქნას. უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის იურისდიქციას, მიტროპოლიტ ონუფრეს მეტაურობით ჩვენი მართმადიდებლური ეკლესია მხარს დაუჭერს, და ეს იქნება მართმადიდებლებს შორის არსებული ერთიანობის მტკიცებულება.», – განაცხადა სმე-ს მეთაურმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, სერბეთის ეკლესიას არ ,,აურჩევია’’ მოსკოვი ან ფანარიონი, განაცხადა პატრიარქმა პორფირიმ.