"ტომოსის მამებმა "ილოცეს უნიატებთან ზარვანიცეში
ზარვანიცეში ბერძენ-კათოლიკებთან ტრადიციული ლოცვის შემდეგ პეტრე პოროშენკომ განიხილა რელიგიათშორისი დიალოგი და უკრაინის საზოგადოების გაერთიანება უბკე-ის ლიდერთან.
პარტია "ევროპული საზოგადოება"-ს წარმომადგენლებმა პეტრე პოროშენკომ და როსტისლავ პავლენკომ, მეუ-ს მამებმა და კურატორებმა, ერთად ილოცეს ტერნოპოლის ოლქის ზარვანიცეში.
როგორც იუწყება 5-არხი, ბერძნულ-კათოლიკურ ღონისძიებაზე, რომელიც მიმდინარე წელს ეძღვნება ბრესტის უნიის 425-წლისთავს, პოროშენკომ განაცხადა, რომ აგვისტოში შეიძლება მოხდეს ისტორიული მოვლენა, არანაკლებ მნიშვნელოვანი, ვიდრე რომის პაპის იოანე პავლე II -ის ვიზიტი უკრაინაში 20 წლის წინ.
"წელს უკრაინაში ჩამოდის მსოფლიო პატრიარქი ბართლომე. ადამიანი, რომელმაც სიყვარულით უკრაინისადმი მიიღო მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება- ტომოსის მინიჭება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისათვის.მეც ასევე მჯერდა და ღმერთს ვევედრები, რომ ეს იყოს მსოფლიო მართლმადიდებლობის გაერთიანება და ჩვენი ეკლესიის მხარდაჭერა",- თქვა ექს-პრეზიდენტმა.
წირვაში მონაწილეობის შემდეგ, რომელსაც უხელმძღვანელა უბკე-ს მეთაურმა სვიატოსლავ შევჩუკმა, პოროშენკომ "მადლობა გადაუხადა უნეტარეს სვიატოსლავს" უკრაინისათვის ერთობლივი ლოცვისათვის ზარვანიცაში ტრადიციული მოლოცვის დროს", იუწყება «Прямий».
"ჩვენ მოვილაპარაკეთ მომავალ სულიერ წამოწყებებზე, რომლებიც ხელს შეუწყობს რელიგიათაშორის დიალოგს და უკრაინული საზოგადოების გაერთიანებას", -რესურსი ციტირებს "ევროპული საზოგადოების" ლიდერის სიტყვებს.
ლოცვაზე უნიატებთან პოროშენკოსთან ერთად იმყოფებოდნენ მისი მეუღლე მარინა და სახალხო დეპუტატი როსტისლავ პავლენკო, რომელსაც ადრე მიჰყავდა ძირითადი მოსალაპარაკებელი სამუშაოები მეუ-ს შექმნის თაობაზე.
შეგახსენებთ, რომ უბკე ყოველწლიურად უკეთებს ორგანიზებას სრულიადუკრაინულ «прощу» -ს ზარვანიცაში, რომელიც არის ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი მოლოცვითი ადგილი უკრაინელი ბერძენ-კათოლიკებისთვის. წინა წელს კორონავისურის გამო «прощу» ონლაინ ჩატარდა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ადრე პეტრე პოროშენკომ მონაწილეობა მიიღო სადღესასწაულო ლიტურგიაზე ფანარიონში და შეხვდა პატრიარქ ბართლომეს.