ზელენსკიმ პატრიარქი ბართლომე უკრაინაში მიიწვია
13 აგვისტოს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ მიიღო ოფიციალური მიწვევა პრეზიდენტ ვოლოდიმერ ზელენსკისგან უკრაინაში ვიზიტის შესახებ, იუწყება პრეზიდენტის ადმინისტრაცია.
მიწვევა განხორციელდა უკრაინის ოფიციალური დელეგაციის ვიზიტის დროს, რომელსაც ხელმძღვანელობდნენ პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მოადგილე ელენა კოვალსკაია და სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურის ხელმძღვანელი ვიქტორ ელენსკი, ასევე მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო და ევსტრატი ზორია.
პრეზიდენტის პრესსამსახურში არ ამბობენ, მიიღებს თუ არა მოწვევას კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაური.
როგორც მჟკ წერს, პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის ოფიციალური პირების დელეგაციასთან და მეუ-ს წარმომადგენლებთან შეხვედრისას განაცხადა, რომ მხარს უჭერს პრეზიდენტის ვოლოდიმერ ზელენსკის ინიციატივებს უკრაინის „სულიერი დამოუკიდებლობის“ შესახებ.