24 September 2024 20:05
სახალხო დეპუტატი არტემ დმიტრუკი დღეს დილით, 24 სექტემბერს, ლონდონში დააკავეს. ამის შესახებ Strana-ს მასთან დაახლოებულმა წყაროებმა განუცხადეს.
ექსტრადიციის პროცესი მიმდინარეობს და აღკვეთის ღონისძიების შეფარდებას ითხოვენ.
ერთი დღით ადრე, ჯერ კიდევ დაკავებამდე, დმიტრუკმა კომენტარი მისცა გაზეთ Independent-ს, რომელშიც მან განაცხადა, რომ ”ახლა არის პოლიტიკური დევნა ჩემსა და ჩემს ოჯახზე, ჩემს წინააღმდეგ ჩემი პოლიტიკური შეხედულებებისა და უმე-ის მხარდაჭერისთვის”.
უმე-ის ამერიკელმა ადვოკატმა, რობერტ ამსტერდამმა, თავის X-ში დღეს კომენტარი გააკეთა სტატიაში აღწერილ სიტუაციაზე.
„იმ დროს, როდესაც უკრაინას სჭირდება საერთაშორისო მხარდაჭერის გაზრდა, ისინი სანაცვლოდ იყენებენ დიპლომატიურ რესურსებს პოლიტიკური ოპონენტების წინააღმდეგ, რომლებიც აკრიტიკებენ რელიგიური წმენდის კანონს“, დაწერა მან.