რადა პორნოს დეკრიმინალიზაციის ინიციატივით გამოვიდა
უკრაინის უმაღლეს რადაში დარეგისტრირდა დამუშავებული კანონპროექტი N 12191, რომელიც პორნოგრაფიის დეკრიმინალიზაციას ითვალისწინებს. ამის შესახებ 11 ნოემბერს ფრაქცია ,,გოლოსის’’ დეპუტატმა იაროსლავ ჟელეზნიაკმა განაცხადა.
კანონპროექტი განიხილავს ცვლილებებს სისხლის სამართლის კოდექსის 301-ე მუხლში, რომელიც ინტიმური შინაარსის მქონე ვიდეოს შექმნისა და გავრცელებისთვის სრულწლოვანთათვის 3-5 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. „ეს არის პორნოს დეკრიმინალიზაცია. რომ ადამიანები არ ჩასვან ციხეში კონტენტის შენახვის ან ვებკამერების მეშვეობით „საიდუმლო შესყიდვების“ გამო, - აღნიშნა ჟელეზნიაკმა და დასძინა, რომ ამჟამად დასჯა ხდება პორნოგრაფიული ხასიათის ფოტოების პირად ტელეფონში შენახვის გამოც კი.
თუმცა, სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დარჩება შემდეგ ქმედებებზე:
- პორნოს შექმნა თანხმობის გარეშე (მაგალითად, შურისძიების პორნო, deep fake);
- ექსტრემალური პორნო (ძალადობა, ზოოფილია, ნეკროფილია);
- ბავშვების მონაწილეობა პორნოში და მისი გავრცელება არასრულწლოვანთა შორის (სადაც იგეგმება პასუხისმგებლობის გაზრდა).
ჟელეზნიაკმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ სუტენიორობა, პროსტიტუცია და ადამიანებით ვაჭრობა დარჩება სისხლის სამართლის დანაშაულებად.
კანონპროექტს ხელი მოაწერეს 28 სახალხო დეპუტატმა, მათ შორის იაროსლავ ჟელეზნიაკმა და სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარემ ვლადლენ ნეკლიუდოვმა. წარსულში მსგავსი კანონპროექტი არ იქნა მიღებულ კრიტიკის ტალღის გამო, რადგან მისი ოპონენტები ამტკიცებდნენ, რომ ის ქვეყანაში პორნოინდუსტრიის ეფექტურად ლეგალიზებას მოახდენდა.
ჟელეზნიაკმა ასევე თქვა, რომ OnlyFans-ის სერვისის მოდელებმა უკრაინიდან 2020-2022 წლებში გამოიმუშავეს თითქმის $123 მილიონი, მაგრამ ვერ იხდიან გადასახადებს ქვეყანაში ამ კონტენტის გავრცელების აკრძალვის გამო.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე პორნოს დეკრიმინალიზაციის შესახებ კანონპროექტის ინიცირებულმა სახალხო დეპუტატებმა განაცხადეს, რომ უკრაინაში პორნოგრაფიის ნორმები ჯერ კიდევ საბჭოთა კავშირის დროინდელია, გასული ათასწლეულის მორალიდან გამომდინარე.