ფილარეტთან განაცხადეს ახალი "ეპისკოპოსების" გამოჩენაზე
კიევში ფილარეტ დენისენკომ მოიწვია ლიკვიდირებული უმე(კ)-ის „ეპისკოპოსთა საბჭო“, სადაც გამოცხადდა ახალი „ეპისკოპოსების ხელდასხმები“.
2021 წლის 13 დეკემბერს ფილარეტ დენისენკომ გამართა ლიკვიდირებული კიევის საპატრიარქოს „ეპისკოპოსთა საბჭოს“ მორიგი სხდომა მისი 12 „იერარქის“ მონაწილეობით, რომელზეც მათ გადაწყვიტეს აერჩიათ ორი ახალი „ეპისკოპოსი“, იუწყება უმე(კ)-ის ოფიციალური საიტი.
კერძოდ, უმე(კ)-ის ვიკარიატის მდივანი აშშ-სა და კანადაში „იერომონაზონი“ ბოგდან ზგობა გადაწყდა აერჩიათ ფილადელფიის „ეპისკოპოსად“, კიევის ეპარქიის ვიკარი. ასევე, ფალესტისა და აღმოსავლეთ მოლდოვის „არქიეპისკოპოსის“ ფილარეტის თხოვნით, „არქიმანდრიტი“ ავივი (პანკუ) „ეპისკოპოსის“ ღირსებაზე ამაღლდება აღმოსავლეთ მოლდოვის ეპარქიის ვიკარის, რისკანის „ეპისკოპოსის“ დანიშვნით.
უმე(კ) იტყობინება, რომ "ეპისკოპოსის ხელდასხმები" უახლოეს მომავალში ჩატარდება კიევში. ასევე, "საკათედრო ტაძარმა" დენისენკოს მეთაურობით გადაწყვიტა მადლიერების ლოცვა აღასრულოს უმე(კ)-ის "უკრაინაში დამოუკიდებელი ეკლესიის შემდგომი არსებობისა და ზრდისთვის".
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ გააკრიტიკა უმე(კ)-ის ხელმძღვანელი ფილარეტ დენისენკო "კანონიკური წესრიგისა და წესდების დარღვევისთვის". პრეტენზიები ეხებოდა აშშ-სა და კანადაში უმე(კ)-ის ვიკარიატის მდივნის, „დეკანოზის“ ბოგდან ზგობას „სამონასტრო“ ტონუსს. საპასუხოდ, ფილარეტმა თქვა, რომ "მღვდელი" შეერთებული შტატებიდან არ არის მეუ-ს იურისდიქციის ქვეშ, რადგან ტომოსი უკრძალავს მას უცხოური სამრევლოების არსებობას.