ოსიპოვმა კომენტარი გააკეთა თეოფანიაში უმე-ის კრებაზე
მოსკოვის სასულიერო აკადემიის პროფესორმა ალექსეი ოსიპოვმა აღნიშნა, რომ უმე-ს აქვს სრული უფლება გამოაცხადოს თავისი დამოუკიდებლობა.
მოსკოვის სასულიერო აკადემიის პროფესორმა, თეოლოგმა ალექსეი ოსიპოვმა განაცხადა, რომ არაფერი მომხდარა უმე-ის საბჭოზე, რაც სცილდება ეკლესიებს შორის ნორმალურ ურთიერთობებს. ამის შესახებ მან 2022 წლის 29 მაისს YouTube არხზე პირდაპირ ეთერში განაცხადა.
„ოფიციალურ პრესაში გავრცელებული ინფორმაციით, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ მნიშვნელოვანი არაფერი მომხდარა. უმე-ის საბჭომ კიდევ ერთხელ გამოაცხადა დამოუკიდებლობა, რომელიც მიენიჭა რმე-ის უკრაინის ეკლესიას“, - აღნიშნა ოსიპოვმა.
ამასთან, ოსიპოვმა ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ ცნება „დამოუკიდებლობა“ არ არის დამახასიათებელი ეკლესიისთვის.
„კანონიკურ ლექსიკონში ასეთი ტერმინები არ არის, არის ავტოკეფალია ან ავტონომია, მაგრამ ამ შემთხვევაში ეს ტერმინები არ გამოიყენება. მაგრამ მთავარი ის არის, რომ არ ყოფილა განშორება ან რღვევა. <...> მადლობა მიტროპოლიტ ონუფრის და უკრაინის ეკლესიის საეპისკოპოსოს, რომ ნორმალური ურთიერთობების საზღვრებს მიღმა არაფერი მომხდარა“, - განაცხადა მან.
„ის, რომ უმე-მა კიდევ ერთხელ გამოაცხადა დამოუკიდებლობა, კარგია, ბუნებრივია, ამაში ცუდი არაფერია. პოლონეთის ეკლესია - უდიდესია თუ არა იგი? ან ჩეხეთის და სლოვაკეთის, რამდენი ეპისკოპოსი არის, ან ალბანეთის - თუნდაც ავტოკეფალური. უკრაინის ეკლესიაში ასზე მეტი ეპისკოპოსი არის, მას შეუძლია სამართლიანად ისაუბროს დამოუკიდებლობაზე“, - თქვა მოსკოვის სასულიერო აკადემიის პროფესორმა.
შეგახსენებთ, რომ თეოფანიის საკათედრო ტაძარში 2022 წლის 27 მაისს გამოცხადდა უმე-ის სრული დამოუკიდებლობა.