უმე-ის დეკანოზი: ზელენსკიმ არ შეასრულა დაპირებები ეკლესიასთან მიმართებაში
ვინიცას წმ. ლუკას ტაძრის მღვდელმა, დეკანოზმა ვოლოდიმირ ტიუტენკომ განაცხადა, რომ პრეზიდენტმა არ შეასრულა წინასაარჩევნო დაპირებები და ხელისუფლება აგრძელებს უმე-ზე ზეწოლას.
დეკანოზმა ვლადიმერ ტიუტენკომ, ვინიცაში, ყირიმის წმინდა ლუკას ეკლესიის წინამძღვარმა, აღნიშნა, რომ როდესაც პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი მივიდა არჩევნებზე, უმე-ის ბევრმა მორწმუნემ ხმა მისცა მას, რადგან მან ისაუბრა საზოგადოებაში შერიგებაზე. ამის შესახებ უმე-ის სასულიერო პირმა ვინიცის ეპარქიის Youtube არხზე ისაუბრა.
”ის (პრეზიდენტი. - რედ.) დაჰპირდა, რომ არავინ დაიწყებს თქვენს დაყოფას იმის მიხედვით, თუ რომელ ეკლესიაში დადიხართ და რომელ ენაზე საუბრობთ”, - აღნიშნა მამა ვოლოდიმირმა და შეახსენა, რომ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, ზელენსკიმ არ გააუქმა კანონი ეკლესიის სახელის გადარქმევის შესახებ. , რომელიც აწესებს სამართლებრივ შეზღუდვებს უმე-ის საქმიანობაზე: მაგალითად, არ იძლევა საზოგადოებების რეგისტრაციას, წესდების შეცვლას და ა.შ.
"და შემდეგ, მიუხედავად იმისა, რომ გადასვლები დაწყნარდა, დაპირისპირების ფონი დარჩა და არაფერი გაკეთებულა", - აღნიშნა ტაძრის წინამძღვარმა. მისი თქმით, ომის დაწყებისთანავე ეკლესიის მოწინააღმდეგეებმა გადაწყვიტეს გამოეყენებინათ შექმნილი ვითარება და ხალხის რისხვა მიემართათ უმე-ზე, თითქოს სწორედ ის იყო დამნაშავე რუსეთის ფედერაციის აგრესიაში. შესაძლოა, ეს ზოგიერთი პოლიტიკოსისთვის მომგებიანი იყო, რათა თავი დაეხსნა პოლიტიკური თუ დიპლომატიური შეცდომების ბრალი. ჩვენ კი იმისთვის, რომ გადავრჩეთ, სასწრაფოდ გვჭირდება ერთიანობა და საზოგადოებაში და ეკლესიაში ხელოვნურად შექმნილი და მხარდაჭერილი ოპოზიცია უნდა აღმოიფხვრას, - განაცხადა მამა ვლადიმირმა.
„ომის დაწყებიდანვე იყო ზელენსკის და უზენაესი რადას მეთაურის განცხადებები, რომ ჩვენი ეკლესიის სტატუსის ცვლილება დროული არ არის და აუცილებელია ეკლესიის შიგნით კონსენსუსის ძიება, რათა ეკლესიის გაერთიანება ემსახურებოდეს კონსოლიდაციას მთელი უკრაინელი ხალხის გამარჯვებისთვის და სხვა მიზნებისთვის, მათ შორის გადარჩენისთვის“, - აღნიშნა დეკანოზმა ვლადიმერ ტიუტენკომ.