ეროვნულმა საბჭომ იმსჯელა ლგბტ ადამიანების დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ
18 აპრილს კიევში გაიმართა უკრაინის ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის ეროვნული საბჭოს სხდომა, რომელიც მიეძღვნა ლგბტ ადამიანების დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლას, იუწყება ეროვნული საბჭოს ოფიციალური რესურსი.
ოფიციალურად, შეხვედრა გაიმართა „მედიაში დისკრიმინაციისა და სიძულვილის ენის პრევენციის მიზნით ეროვნების, რასის, სექსუალური ორიენტაციისა და სქესის, რელიგიური რწმენისა და ადამიანების მიმართ მგრძნობიარე სხვა ნიშნების საფუძველზე“, მაგრამ მთავარი აქცენტი გაკეთდა ლგბტ ადამიანების დაცვაზე. შეხვედრას სექსუალური უმცირესობების ორი წარმომადგენელი ესწრებოდა.
ეროვნული საბჭოს ხელმძღვანელმა ოლგა გერასიმიუკმა განაცხადა, რომ „ლგბტ თემების უფლებების დაცვის თემა უკრაინულ საზოგადოებაში დიდი ხანია ტაბუდადებულია და ახლაც, გულწრფელად რომ ვთქვათ, სხვაგვარად აღიქმება“.
გერასიმიუკმა აღნიშნა, რომ დღესაც უკრაინულ მედიაში ლგბტ ადამიანების მიმართ ტოლერანტობის უკიდურესად მაღალი დონეა, მაგალითად, 2021 წელს ლგბტ ადამიანების მიმართ სიძულვილის ენა მხოლოდ 1,9%-ში დაფიქსირდა 2021 წელს. მაგრამ „ჩვენ უნდა წავიდეთ უფრო შორს და უზრუნველვყოთ, რომ მედიამ გააუმჯობესოს ცოდნა და არ დაუშვას შეუწყნარებლობა მათ მასალებში“.
შეხვედრაზე გამოვივდა მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაცია „უკრაინის გეი ფორუმის“ პრეზიდენტი, რომელმაც ლგბტ ადამიანების უფლებების დაცვისკენ მოუწოდა. იურიდიული საკითხების ექსპერტმა Nash Mir LGBT ადამიანის უფლებათა ცენტრში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია ჟურნალისტების განცხადებებიდან ჰომოსექსუალების მიმართ სიძულვილისა და ქსენოფობიის აღკვეთა. გერასიმიუკი სრულად დაეთანხმა მას და თქვა, რომ უკრაინაში ლგბტ ადამიანების მიმართ შეუწყნარებლობა აგრესორი ქვეყნის ხელშია: „უკრაინულ ტრადიციებში თანასწორობის პრინციპები ყოველთვის წინა პლანზე იყო. და რაც არ უნდა ეცადოს მტერი შეუწყნარებლობისა და მტრობის თემების გაღვივებას, მას არ გამოუვა“.
მან ასევე თქვა, რომ ეროვნული საბჭოსთვის ყველაზე რთულია სოციალურ ქსელებში ჰომოფობიისა და ჰეტეროფობიის გამოვლინებებთან გამკლავება და ცალკეულ ბლოგერებზე ზემოქმედება და, შესაბამისად, საუკეთესო პრაქტიკა გამოყენებული იქნება მხოლოდ ტელევიზიაზე, რადიოზე, ონლაინ მედიაზე და დაჭერა. გერასიმიუკის თქმით, ეროვნული საბჭო მედიის ხელმძღვანელებთან და რედაქტორებთან შეხვედრებს გეგმავს, რათა მათთვის დასმული კითხვები და დისკუსიის დასკვნები მოისმინოს. გარდა ამისა, ეროვნული საბჭო გეგმავს დისკუსიებში მონაწილეების ჩართვას, რათა მედიაში დარღვევების ნიშნების გამოვლენის შემთხვევაში ექსპერტთა შეფასებები მოხდეს.