მიტროპოლიტ თეოდოსს შინაპატიმრობა გაუხანგრძლივეს
2023 წლის 1 ივნისს გაიმართა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტის თეოდოსის საქმის მოსმენა, იუწყება Suspilne. დაცვის მხარე ღამის პატიმრობის აღკვეთის ღონისძიების შემსუბუქებას ითხოვდა, თუმცა სასამართლომ პატიმრობა 2 თვით გაახანგრძლივა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის თებერვალში, სბუ-ს ოფიცრებმა აღძრეს სისხლის სამართლის საქმე მიტროპოლიტ თეოდოსის წინააღმდეგ კონსტიტუციის 161-ე მუხლის მიხედვით (რელიგიური სიძულვილის გაღვივება).
6 აპრილს, სბუ-ს წარმომადგენლებმა მიტროპოლიტ თეოდოსს ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცეს ბრალდებით "ეპარქიისთვის ვებსაიტის შექმნა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შაბლონის მიხედვით". ეპისკოპოსს ბრალად ედება დანაშაულის ჩადენა უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 436 მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილით (გამართლება, კანონიერების აღიარება, უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა, მისი მონაწილეების განდიდება).
12 აპრილს მეუფეს სადღეღამისო შინაპატიმრობა მიუსაჯეს.
თავად მეუფემ აღნიშნა, რომ მის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე შეთხზული იყო სასულიერო პირების დასმენის საფუძველზე, რომლებსაც მან აუკრძალა მსახურება ამორალური ქცევისთვის ან განხეთქილების თავიდან აცილებისთვის.