უკრაინაში გამოცხადდა ქვეყნის მოსახლეობის რიცხვი
2023 წლის მაისის მდგომარეობით, უკრაინაში 29 მილიონი ადამიანი ცხოვრობს“, - ნათქვამია უკრაინის მომავლის ინსტიტუტის Facebook-ის გვერდზე.
ინსტიტუტის მონაცემებით, უკრაინაში სავალალო დემოგრაფიული და ეკონომიკური მდგომარეობაა. რუსეთის შემოჭრის შემდეგ 8,6 მილიონმა უკრაინელმა დატოვა ქვეყანა. არაუმეტეს 9,5 მილიონი მუშაობს, ხოლო სახელმწიფო მოხელეების გამოკლებით - დაახლოებით 6-7.
ანალიტიკოსების აზრით, „შობადობის კოეფიციენტი უკვე დაეცა 1-ზე ქვემოთ, ხოლო მოსახლეობის ზრდისთვის ის 2-ზე მეტი უნდა იყოს“. თუ არაფერი შეიცვლება, უახლოეს წლებში პენსიონერების რაოდენობა ორჯერ მეტი იქნება, ვიდრე მუშაკთა რაოდენობა.
„ამიტომ დემოგრაფიის საკითხი დღეს უკრაინის პრეზიდენტმა უნდა გაახმოვანოს, როგორც პრიორიტეტი, რომელიც საჭიროებს გადაუდებელ ზომებს“, - ხაზგასმით აღნიშნეს მკვლევარებმა.
„უკრაინის მომავლის ინსტიტუტი“ არის საზოგადოებრივი ორგანიზაცია, რომელიც დაარსდა 2016 წელს. მის დამფუძნებლებს შორის არიან სახალხო დეპუტატები ანტონ გერაშჩენკო და ოლექსი სკრიპნიკი. სამეთვალყურეო საბჭოს შემადგენლობაში შედიან პოლიტიკოსები აშშ-დან, დიდი ბრიტანეთიდან, გერმანიიდან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ დემოგრაფიის ინსტიტუტის მონაცემებით, უკრაინა ერის ეთნიკური შემადგენლობის შეცვლის ზღვარზეა.