ბელოგოროდკაში, მეუ-ს აქტივისტებმა აიღეს უმე-ის ტაძარი
2023 წლის 25 ივნისს, მეუ-ს წევრებმა აიღეს კიევის რეგიონის სოფელ ბელოგოროდკაში მთავარანგელოზი მიქაელის სახელობის ქვედა ეკლესია.
ამის შესახებ იტყობინება ტელეგრამის არხი «Дозор на "Первом Казацком"».
„ტაძრის მრევლს და სასულიერო პირებს, რომლებმაც საკუთარი ხელით ააშენეს სალოცავი, ახლა არ უშვებენ საკუთარი ტაძრის ტერიტორიაზე. პოლიციამ, რომელმაც სიტყვასიტყვით ხელი შეუწყო ეკლესიის ხელში ჩაგდებას, თქვა, რომ მართლმადიდებლები „შეიძლება დაელოდონ სასამართლოს გადაწყვეტილებას სხვა ადგილას“,- ნათქვამია მოხსენებაში.
მეუ-ს რეიდერები უმე-ის ტაძართან დილის 6 საათისთვის მივიდნენ. რამდენიმე საათიანი დაპირისპირების შემდეგ უმე-ის მორწმუნეებმა გადაწყვიტეს წირვა მშენებარე ტაძარში აღევლინათ.
მოგვიანებით ტაძრის დამცველები, რომლებიც პოლიციამ დააკავა, გაათავისუფლეს.
„რა თქმა უნდა, არანაირი ბრალდება არ წაუყენებიათ მეუ-ს აქტივისტებსა და მათ სასულიერო პირის ვასილი ჩუპროვსკისთვის მრევლზე თავდასხმის გამო. მაგრამ მათ, ვინც მართმადიდებელ და-ძმებს დაუჭირეს მხარი, ბრალი ედებათ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 12 იანვარს მეუ-ს მხარდამჭერებმა აიღეს კიევის რეგიონის სოფელ ბელოგოროდკაში მდებარე მთავარანგელოზი მიქაელის სახელობის ზედა ეკლესია.