კულტურის სამინისტროს კომისიამ ლავრაში, უმე-ის წინამძღვრის რეზიდენციის კარები გატეხა
ნაკრძალის ხელმძღვანელობა სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე შევიდა კიევ-პეჩორის ლავრის ერთ-ერთ შენობაში.
2023 წლის 6 ივლისს, გამთენიისას, ნაკრძალის წარმომადგენლებმა პოლიციის ხელშეწყობით გატეხეს კიევ-პეჩორის ლავრის 70-ე კორპუსის კარები და შიგნით შევიდნენ. ამის შესახებ ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა, ტელეგრამის არხზე განაცხადა.
„რეზერვის წარმომადგენლებმა პოლიციის თანხლებით, ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე, გატეხეს საკეტები და 70-ე კორპუსში შევიდნენ“, - წერს ადვოკატი.
კიევ-პეჩორის ლავრის 70-ე კორპუსი არის მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის რეზიდენცია.
8:00 საათისთვის პოლიციამ 69-ე კორპუსიც ალყა მოაქცია. არსებობს საფუძველი იმის სავარაუდოდ, რომ კარებს იქაც გატეხავენ.
შეგახსენებთ, რომ ქვემო ლავრის შენობის საქმეზე სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს, რომლის დასრულების გარეშეც კულტურის სამინისტროს იქ შესვლის უფლება არ აქვს. ძმები კვლავ მონასტერში არიან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახალხო დეპუტატი კულტურის სამინისტროს მიერ ლავრის შენობების დალუქვის მცდელობას გამოეხმაურა.