თვითნებობა: უმე-მ კომენტარი გააკეთა რეზერვის მოქმედებებზე ლავრაში
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ნაკრძალის წარმომადგენლების მიერ ჩადენილი არაერთი დანაშაული პოლიციაში გასაჩივრდება.
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა კომენტარი გააკეთა ნაკრძალის ქმედებებზე კიევ-პეჩორის ლავრაში 6 ივლისს, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ 2023 წლის 6 ივლისს, დაახლოებით დილის 7 საათზე, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა მიძინების კიევ-პეჩორის ლავრის ტერიტორიაზე ჩავიდნენ კიევ-პეჩორის ლავრის ეროვნული ნაკრძალის წარმომადგენლები, რომლებმაც განაცხადეს, რომ ისინი იყვნენ ტაძრების დალუქვის კომისიის წევრები.
„ნაკრძალის მუშაკების მოსვლამდე მონასტრის რამდენიმე შენობა ალყაში მოაქციეს პოლიციამ და სპეცრაზმმა, ასევე მონასტრის ტერიტორიაზე მყოფ მორწმუნეებს გადასასვლელი გადაუკეტეს. სხვა პირებს, რომლებიც მონასტერს გარეთ იმყოფებოდნენ და ცდილობდნენ ლავრისა და ტაძრების ტერიტორიაზე შესვლას, პოლიციამ ნაკრძალის მითითებით შეუზღუდა შესვლა“, - აცხადებენ იურიდიულ დეპარტამენტში.
უმე-მ გაიხსენა, რომ ამ დროისთვის მოქმედებს 2013 წლის 19 ივლისით დათარიღებული No2 შეთანხმება რელიგიური ორგანიზაციის მიერ რელიგიური შენობების და სხვა ქონების სახელმწიფო საკუთრებაში უსასყიდლო გამოყენების შესახებ, რომელიც გაფორმებულია კიევ-პეჩორის ეროვნულ-ისტორიულ და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმიდა მიძინების კიევ-პეჩორის ლავრას შორის.
„ამ ხელშეკრულებას ვადა არ გასვლია. ამჟამად კიევის ეკონომიკური სასამართლო განიხილავს მონასტრის მიერ აღძრულ საქმეს ნაკრძალის წინააღმდეგ ხელშეკრულების შესრულებაზე ცალმხრივად უარის თქმის ბათილად ცნობის მიზნით, ხოლო ნაკრძალის მიერ აღძრულ საქმეს მონასტრის წინააღმდეგ ქონების გამოყენების დაბრკოლებების მოსახსნელად. ეს საქმეები სასამართლოშია გადაცემული განსახილველად და საქმესთან დაკავშირებული არც ერთი გადაწყვეტილება არ არის მიღებული“, - აცხადებენ უმე-ში.
სწორედ ამიტომ, იურიდიული დეპარტამენტში თვლიან, რომ ნაკრძალის წარმომადგენლების ქმედებებს შეიძლება ეწოდოს „თვითნებობა“, რის შედეგადაც „სასამართლოს შესაბამისი გადაწყვეტილების გარეშე 70-ე კორპუსში გატეხეს საკეტები და დააზიანეს კარები, სადაც არის წინამძღვრის რეზიდენცია. ასევე დაზიანდა 69-ე კორპუსის კარები, საიდანაც კომისიამ შეაღწია შენობაში, შეცვალეს საკეტები და დალუქეს კორპუსი. ასევე, კარის დაზიანებით დაილუქა 71 კორპუსი, რომელშიც ნაკრძალის წარმომადგენლები აღარ შესულან.
„ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, 07/06/2023 რეზერვმა თვითნებურად, შესაბამისი სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე, შეუზღუდა ლავრის სამ შენობაში წვდომა“, - განაცხადა უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა და დაამატა, რომ მოქალაქეთა უფლებების დარღვევებთან და რიგი დანაშაულის ჩადენასთან დაკავშირებით, სამართალდამცავებს დანაშაულის შესახებ ანგარიშები წარედგინება’’.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სასამართლომ უარი თქვა ლავრაში „დარღვევების“ შესახებ კულტურის სამინისტროს დასკვნის გადახედვაზე.