ფანარის სინოდმა აკრძალა იერარქი, რომელიც მხარს უჭერდა ტრადიციულ ზიარებას
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდმა აკრძალა იერარქების წირვა და გაათავისუფლა ისინი ამბიონიდან, რომლებიც მკაცრად აკრიტიკებდნენ ერთჯერადი კოვზებით ზიარების პრაქტიკას.
2020 წლის 8 ოქტომბერს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წმიდა სინოდმა ბოსტონის მიტროპოლიტ მეფოდის აუკრძალა წირვა, რომელიც მანამდე აკრიტიკებდა ერთჯერადი კოვზებით ზიარების პრაქტიკას. ამის შესახებ Рappas Рost იუწყება.
სინოდმა გამოაცხადა მიტროპოლიტ მეთოდიოს უფლებამოსილების შეჩერება ქრისტეს შობამდე. მთავარეპისკოპოსი ელპიდოფორი, ფანარიოტთა არქიეპისკოპოსის ხელმძღვანელი შეერთებულ შტატებში, დაინიშნა ბოსტონის ეპარქიის დროებით გამგებლად და საპატრიარქო მოადგილედ.
სინოდმა ნიუ – ჯერსიის საყდარიდან კიდევ ერთი იერარქი, მიტროპოლიტი ევანგელოსი წაიყვანა თურქეთის ქალაქ სარდისის მიტროპოლიტ საყდარში.
ბერძნულ-ამერიკული გამოცემის Pappas Post- ის ჟურნალისტები იუწყებიან, რომ ”მიტროპოლიტი მეფოდე გააკრიტიკეს მისი მიტროპოლიტის მრავალმა მორწმუნემ, მასაჩუსეტსის შტატის არლინგტონის მრევლიდან პოპულარული მღვდლის ნიკოლოზ კასტანასის განთავისუფლების გამო”, რამაც გამოიწვია ”ფართომასშტაბიანი მასალების გაშუქება და ადგილობრივი საპროტესტო მოძრაობა მიტროპოლიტის წინააღმდეგ. "
ამას გარდა, გამოცემა იუწყება, რომ "მეფოდი გააკრიტიკა ბოსტონის მიტროპოლიტის იურისდიქციის ქვეშ მყოფ ნიუ ჰემფშირის გენერალურმა პროკურორმა იმაზე, რომ მრევლის ზიარების შეწყვეტაზე (საერთო მატყუარა - რედ) უარი თქვა", ხოლო პატრიარქმა ბართლომემ, თუმცა იგი იცავდა ტრადიციულ ზიარებას, "დაავალა მის მიტროპოლიტებს - პირველ რიგში - დაიცვან ადგილობრივი თვითმმართველობის კანონები".
ჟურნალისტებს ასევე მიაჩნიათ, რომ მიტროპოლიტ ევანგელოზის მოცილების მიზეზები შეიძლება იყოს ის ფაქტიც, რომ ”კორონავირუსის პანდემიის ადრეულ ეტაპზე მან მთავარეპისკოპოს ელპიდოფორის მოქმედებას (რომელმაც ერთჯერადი კოვზები გამოიყენა ზიარების დროს - რედ.)” უწოდა უკანონო და არაკანონიკური ”.
ადრე მჟკ-მა დაწერა, რომ შეერთებული შტატების ხელისუფლება დაემუქრა მას უჩივლოს ზიარების დროს საერთო ტყუილის გამოყენებაზე.