ღაზას სექტორზე სარაკეტო თავდასხმის შედეგად სულ მცირე 20 ადამიანი დაიღუპა
სულ მცირე 20 ადამიანი დაიღუპა ისრაელის წმინდა პორფირის ეკლესიაზე სარაკეტო თავდასხმის შედეგად ღაზაში, რომელიც იერუსალიმის საპატრიარქოს იურისდიქციაშია, იუწყება Greekcitytimes სებასტელი არქიეპისკოპოსის ფეოდოსის განცხადებას.
ავღნიშნავთ, რომ რაკეტა ეკლესიის მახლობლად დაეცა და თავად ტაძარი არ დაზიანებულა.
„დაზიანდა საეკლესიო კომიტეტის შენობა, რომელიც მდებარეობს წმინდა პორფირის ეკლესიის პირდაპირ. სწორედ იქ შეაფარეს თავი ღაზას მართლმადიდებლური თემის ნაწილმა, რომლებსაც წასასვლელი არსად ჰქონდათ. ამ დროისთვის, სამწუხაროდ, დავადასტურეთ 20 ადამიანის გარდაცვალება, რომლებიც გუშინ ჩვენთან იყვნენ“, - განაცხადა მეუფემ.
მისი თქმით, ეს არ არის საბოლოო მონაცემები, რადგან მიმდინარეობს ნანგრევებიდან ხალხის ამოყვანა და დაღუპულთა რიცხვი სავარაუდოდ გაიზრდება.
კითხვაზე, იყო თუ არა რაიმე გაფრთხილება აფეთქებამდე, მეუფემ უარყოფითად უპასუხა: „არ ყოფილა. მაგრამ, მოგეხსენებათ, გუშინწინ ეკლესიასთან ძალიან ახლოს მდებარე საავადმყოფო დაბომბეს. დარტყმამ 500-მდე ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა, რომელთა შორის არიან ბავშვები. საავადმყოფოს შენობაში იყო ანგლიკანური ეკლესია. მას შემდეგ ჩვენ გვეშინოდა, რადგან მივხვდით, რომ ისრაელი უმოწყალოდ მოქმედებს“.
„ამიტომ მოვუწოდებ ცეცხლის დაუყოვნებლივ შეწყვეტისკენ. ორივე მხარეს ყოველდღე იღუპებიან ადამიანები, რომლებსაც არაფერი აქვთ საერთო კონფლიქტთან. აქ დახოცეს დევნილი ადამიანები, რომლებიც ჩვენთან მოვიდნენ, რადგან წასასვლელი არსად ჰქონდათ. ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში ჩვენ შევესწარით ჰოლოკოსტს, რომელსაც თან ახლავს პროპაგანდის დიდი დოზა, ძირითადად დასავლური მედიის მხრიდან, რომელიც ყველგან ხედავს ჰამასს. ხალხმა არ იცის სრული სიმართლე“, - განაცხადა მთავარეპისკოპოსმა ფეოდოსმა.
მჟკ-მ დაწერა, რომ იერუსალიმის საპატრიარქომ ღაზაში მდებარე ტაძარზე თავდასხმას სამხედრო დანაშაული უწოდა.