ადვოკატმა შეერთებული შტატებიდან რადას "თეთრი წიგნი" გაუგზავნა უმე-ის წინააღმდეგ კანონპროექტზე
ადვოკატი რობერტ ამსტერდამი გვთავაზობს 8371 კანონპროექტის გაგზავნას ვენეციის კომისიაში, რათა დეპუტატებმა გაიგონ მისი მიღების საშიშროება.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ადვოკატმა აშშ-დან, რობერტ ამსტერდამმა, უმაღლეს რადას გაუგზავნა ანტიეკლესიური კანონპროექტის 8371 სამართლებრივი ანალიზი („თეთრი წიგნი“), იუწყება Strana.ua.
ამსტერდამი დეპუტატების ყურადღებას ამახვილებს იმაზე, რომ კანონპროექტი არ შეესაბამება ვენეციის კომისიის ნორმებსა და კრიტერიუმებს.
„რელიგიის თავისუფლების ნებისმიერ კანონიერ შეზღუდვას: ჰქონდეს ლეგიტიმური მიზანი, იყოს აუცილებელი და პროპორციული და იყოს არადისკრიმინაციული. კანონპროექტი 8371 არ აკმაყოფილებს რელიგიური შეზღუდვების დასაშვებად საჭირო არცერთ კრიტერიუმს“, - ნათქვამია ანალიზში.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ეს საკანონმდებლო ინიციატივა არ არის მიმართული საზოგადოებრივი წესრიგისა და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დაცვაზე, არამედ წარმოადგენს მიზანმიმართული დისკრიმინაციის გარკვეულ ფორმას. ამსტერდამი ანტიეკლესიურ კანონპროექტს დასჯას უწოდებს, რადგან ის ითვალისწინებს ეკლესიის, მისი სასულიერო პირებისა და მრევლის კოლექტიური დასჯის გარკვეულ ფორმას.
„8371 კანონპროექტი არღვევს რელიგიური ორგანიზაციის შიდა საქმეებში ჩაურევლობის პრინციპს, შეიცავს შესწორების ან გასაჩივრების არასაკმარის უფლებებს და არღვევს საერთაშორისო მითითებებს რელიგიურ ორგანიზაციებზე უცხოური გავლენის დადგენის შესახებ“, - ნათქვამია თეთრ წიგნში.
ადვოკატი აღნიშნავს, რომ თუ კანონპროექტი 8371 მეორე მოსმენით მიიღება, ის გასაჩივრდება უკრაინის სასამართლოებში და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში, ხოლო დეპუტატებს, რომლებმაც მხარი დაუჭირეს ამ ინიციატივას, ემუქრებათ საერთაშორისო სანქციები, მათ შორის მოგზაურობის აკრძალვა და ქონების გაყინვა.
„როგორც უკრაინის გმირული ბრძოლის მხარდამჭერმა, უნდა აღვნიშნო ჩემი შოკი, რომ კანონმდებლობა, რომელიც პოლარიზებს საზოგადოებას და აძლიერებს რელიგიურ დაყოფას ომის დროს, შეიძლება განიხილებოდეს დემოკრატიულ, მრავალრელიგიურ საზოგადოებაში. ეს კანონპროექტი არის სამარცხვინო და ეწინააღმდეგება მთელი უკრაინის ხალხის ინტერესებს“, - წერს რობერტ ამსტერდამი დოკუმენტის თანდართულ წერილში რადას სპიკერს და მის მოადგილეებს.
მან ასევე მოუწოდა პარლამენტის ლიდერებს, კანონპროექტი ვენეციის კომისიას გაუგზავნონ.
”კომისიის მიერ კანონპროექტის დაჩქარებული განხილვა უკრაინას უფრო მეტ სიცხადეს მისცემს ამ კანონპროექტის აშკარა იურიდიულ ხარვეზებსა და საშიშ შედეგებს,” - წერს ამსტერდამი.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის ამერიკელმა ადვოკატმა, რობერტ ამსტერდამმა The European Conservative-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეები დღეს რეალურად არიან ორ ცეცხლს შუა: ერთის მხრივ, მათი ეკლესიები ნადგურდება რუსი სამხედროების მიერ, მეორეს მხრივ, იდევნებიან საკუთარი სახელმწიფოს მხრიდან.