მიტროპოლიტი ლონგინის კომენტარი თავდასხმაზე
უმე-ის იერარქმა უარყო ინფორმაცია, რომ თითქოს სახეზე ჰემატომა მიიღო აბების მიღების გამო დაცემის შედეგად.
ბანჩენის მიტროპოლიტმა ლონგინმა განაცხადა, რომ 2024 წლის 22 იანვრის ღამეს უცნობმა პირმა დააკაკუნა მის კარზე, მან კარი გააღო და ძლიერი დარტყმა მიიღო. ვიდეო-ჩანაწერი შეგიძლიათ ნახოთ ბანჩენის მონასტრის YouTube არხზე.
”თქვენს დასამშვიდებლად, რამდენიმე სიტყვას ვიტყვი, რომ არავინ ინერვიულოს. ყველაფერი კარგადაა, ყველაფერი ისე მიდის, როგორც უნდა იყოს, ჩვენი მართლმადიდებლური სარწმუნოების თანახმად. ყველაფერი უნდა ავიტანოთ, ვიტანჯოთ და ვილოცოთ. ახლა ცოტა ცუდად ვარ, მაგრამ მივიღე ის, რაც დავიმსახურე. ასე რომ, უფალი განსაცდელს გვაძლევს, დიდება შენდა, ღმერთო. ღმერთმა ყველას შეუნდოს და ყველა შეიწყალოს. - მეტს არაფერს ვიტყვი’’, - თქვა იერარქმა.
საავადმყოფოში მას უთხრეს, რომ სიკვდილს გადაურჩა მხოლოდ თავის ანატომიური სტრუქტურის წყალობით.
"როდესაც ექიმებმა მნახეს, მითხრეს: "მამაო, შენ გაქვს განსხვავებული ანატომიური აგებულება. სწორედ ამან გადაგარჩინა დღეს. თავის ქალა არ დაგიზიანდა. უფალმა გადაგარჩინა." - ეპისკოპოსი.
მიტროპოლიტმა ლონგინმა ასევე აღნიშნა, რომ „ორი წელია უკრაინაში სცემენ მღვდლებსა და მოხუცებს, ართმევენ ეკლესიებს და ყოფენ უკრაინელ ხალხს“.
იერარქმა ასევე უარყო ბლოგერების და სასულიერო პირების მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ დაცემა აბების მიღებამ გამოიწვია.
„ყველა ამბობს, რომ თითქოს საავადმყოფოში ვარ, რომ აბებისგან თავი ცუდად ვიგრძენი, თავბრუ დამეხვა, ორჯერ დავეცი, თავი დავარტყი. არ დაიჯეროთ, ძმებო და დებო. <…> თუ არაფერი არ იცით, სჯობს გაჩუმდეთ და ილოცოთ, ძმებო და დებო. ყველას ჩაგეხუტებით და მიყვარხართ“, - დასძინა მან.