სასამართლომ მჟკ-ს ჟურნალისტი წინასწარი დაკავების იზოლატორში დატოვა
მჟკ-ს ჟურნალისტს, როგორც ბრალდებულს, არ ჰქონდა შესაძლებლობა მიეღო მონაწილეობა სასამართლო სხდომაში, ეპასუხა ბრალდებებზე და სასამართლოს ახსნა მოეთხოვა, რაც მოქმედი კანონმდებლობის დარღვევაა.
2024 წლის 9 აპრილს გაიმართა სასამართლო სხდომა მჟკ-ს დაკავებული ჟურნალისტის ანდრეი ოვჩარენკოს მიმართ აღკვეთის ღონისძიების გასაჩივრებაზე.
მჟკ-ს ხელთ არსებული ვიდეო მასალებიდან ირკვევა, რომ უკრაინის მოქმედი კანონმდებლობის საწინააღმდეგოდ, ანდრეი ოვჩარენკო სასამართლო დარბაზში არ შეიყვანეს.
მისმა ადვოკატმა აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის მოთხოვნის დასაბუთებით სასამართლოს განუცხადა, რომ პროკურატურის მასალები არ შეიცავს ა. ოვჩარენკოს მიერ უკრაინის კანონმდებლობის დარღვევაზე არგუმენტებს.
მაგალითად მან მოიყვანა სიტუაცია, როდესაც ბოიარკაში უცნობმა პირებმა წინასწარ გაჭრეს ტაძრის კარებზე საკეტები და მიიტაცეს ტაძარი, რომელიც ეკუთვნოდა უმე-ს საზოგადოებას.
აღნიშნული უკანონო ქმედების შესახებ ინფორმაცია მჟკ-ს ვებგვერდზე გამოჩნდა, რომელიც პროკურატურამ ექსპერტიზის დასკვნაზე დაყრდნობით მიიჩნია რელიგიური სიძულვილის გაღვივებად.
ადვოკატმა სასამართლოს ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ ანდრეი ოვჩარენკოს, ისევე როგორც უკრაინის ყველა მოქალაქეს, აქვს სიტყვისა და რელიგიური აღმსარებლობის თავისუფლება.
სასამართლო დარბაზში დამონტაჟდა ჩვეულებრივი ტელევიზორი დამატებითი აღჭურვილობის გარეშე, რომელიც ხმას აძლიერებდა როდესაც ანდრეი ოვჩარენკო ჩაერთო სასამართლო დარბაზში, მისი ნათქვამი თითქმის არ ისმოდა.
გარდა ამისა, თავად ოვჩარენკოს, როგორც ბრალდებულს, არ ჰქონდა შესაძლებლობა მიეღო მონაწილეობა სასამართლო სხდომაში, ეპასუხა ბრალდებებზე, ეთხოვა სასამართლოს ახსნა-განმარტება და ა.შ., რაც მოქმედი კანონმდებლობის დარღვევაა.
თავის მხრივ, ოვჩარენკოს გამოსვლის შემდეგ, რომელიც თითქმის არ ისმოდა, პროკურატურამ წარმოადგინა არგუმენტები, რომლებიც, მისი აზრით, მართლმადიდებელი ჟურნალისტის ბრალეულობას ადასტურებს.
სააპელაციო განხილვის შედეგი იყო სასამართლოს გადაწყვეტილება მჟკ-ს ჟურნალისტის წინასწარ პატიმრობაში დატოვების შესახებ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სასამართლომ არ დააკმაყოფილა საჩივარი მჟკ-ს ჟურნალისტისთვის აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის თაობაზე.