მიტროპოლიტი ლონგინი ავარიაში მოყვა
2024 წლის 9 აგვისტოს მანქანა, რომელშიც ბანჩენის მიტროპოლიტი ლონგინი (ჟარი) იჯდა სხვა ხუთ მგზავრთან ერთად, ავარიაში მოყვა.
როგორც მჟკ-მ შეიტყო, მანქანას მართავდა ეპისკოპოსის იპოდიაკონი, რომელმაც წვიმის გამო გზის რთულ მონაკვეთზე ავტომობილის საჭე ვერ დაიმორჩილა, რის შედეგადაც მანქანა სავალი გზიდან გადავიდა.
ავარიის შედეგად ყველაზე მეტად მიტროპოლიტი ლონგინი დაზარალდა. მეუფე ამჟამად ინტენსიურ მკურნალობას გადის.
მჟკ-ს წყაროების ცნობით, ერთი დღით ადრე მიტროპოლიტ ლონგინი იმყოფებოდა საავადმყოფოში, სადაც ჩაუტარდა სამედიცინო პროცედურები, რადგან მას გულის სერიოზული პრობლემები აქვს.
უბედური შემთხვევა სოკირიანსკის რაიონის სოფელ სტრუმოკში, რკინიგზის გადასასვლელთან ახლოს მოხდა, სადაც, ადგილობრივი მოსახლეობის თქმით, ძალიან ცუდი გზაა - დაზიანებულია ასფალტის საფარი.
გარდა ამისა, წვიმდა და მძღოლმა რთულ მოსახვევში შემოსვლა ვერ შეძლო.
დღეს დილით ზოგიერთმა მედიასაშუალებამ გაავრცელა ინფორმაცია, თითქოს უბედური შემთხვევის დროს სავარაუდოდ ეპისკოპოს ლონგინი ნასვამ მდგომარეობაში იმყოფებოდა, რაც გახდა ავარიის მიზეზი. ეს აშკარა სიცრუეა, რადგან ეპისკოპოსი არ იღებს ალკოჰოლს. ახლა მას გულის სერიოზული პრობლემები აქვს, რამდენიმე ინსულტი და ოპერაცია გადაიტანა.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე ასობით მართლმადიდებელი ბუკოვინიელი მოვიდა სასამართლოს შნობასთან ეპისკოპოსი ლონგინის გასამხნევებლად.