ფანარის არქიმანდრიტი ირწმუნება, რომ უკრაინაში ახალი საეგზარქოსოს არ იქნება
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს არქიმანდრიტმა რომან ანასტასიადისმა განაცხადა, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი არ აპირებს უკრაინაში ფანარის საეგზარქოსოს შექმნას, რადგან ეს ეწინააღმდეგება ლოგიკასა და მეუ-ს ტომოსს, იუწყება ვებგვერდი Orthodox Ukraine.
მათ, ვინც კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მსგავს ინიციატივაზე საუბრობს, პროვოკატორები ან გულუბრყვილოები უწოდა.
„მრევლების, სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების ნებაყოფლობითი გადასვლები კიევის მიტროპოლიტ ონოფრეს იურისდიქციიდან, რომლის კანონიკური სტატუსი გაურკვეველია, უკრაინის კანონიკურ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში შეუფერხებლად გრძელდება. ამ რეალობაში ისინი, ვინც უკრაინელი მორწმუნეების წყლისა და სინდისის ამღვრევას ვითომ „მშვიდობისმოყვარე“ ინიციატივებით ცდილობენ, სულ მცირე გულუბრყვილოები არიან (თუ არა შეგნებული პროვოკატორები და ძირგამომთხრელები როგორც მსოფლიო პატრიარქის, ისე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა), რომლებიც იწყებენ კომენტარებითა და კრიტიკით, რომლებიც უარყოფენ მსოფლიო საპატრიარქოს შრომას, ეჭვქვეშ აყენებენ ავტოკეფალიის ტომოსის ჭეშმარიტებას და მიანიშნებენ... გამეორებას, რაც წინ უძღოდა 2018 წლის გაერთიანების საბჭოს. ეს არასდროს მომხდარა ეკლესიის ისტორიაში და არც ახლა შეიძლება მოხდეს“, - განაცხადა ანასტასიადისმა.
მისი აზრით, უკრაინაში მეუ-ში გაწევრიანების ალტერნატივა არ არსებობს.
„ტომოსი გაცემულია შესაბამისი პროცედურის და მოქმედების დაცვით და ტომოსმა შექმნა ერთიანი კანონიკური საეკლესიო იურისდიქცია უკრაინის სახელმწიფოს მთელ საერთაშორისოდ აღიარებულ ტერიტორიაზე. კანონიკურობის მსურველებმა უნდა მიიღონ დედაეკლესიის ტომოსი და შეუერთდნენ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ეპიფანეს ხელმძღვანელობით, კანონიკურად და უვადოდ არჩეული გაერთიანების საბჭოში 2018 წლის 15 დეკემბერს. უკრაინაში სხვა საეკლესიო იურისდიქცია არ შეიძლება არსებობდეს და დროებით და ფაქტობრივად რომც არსებობდეს, კანონიკურად და შეთანხმებულად არ შეიძლება აღიარებული იყოს და პარალელური კანონიკური საეკლესიო იურისდიქციის სტატუსი არანაირად არ მიენიჭოს“, – განაცხადა მან.
მან დაადანაშაულა უმე 2018 წლის გაერთიანების საბჭოში მონაწილეობის მიუღებლობაში და აღნიშნა, რომ, მისი აზრით, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურს უმე-ის იერარქები უნდა გადაეყენებინა. არქიმანდრიტმა რომანმა ასევე თქვა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან დამოუკიდებლობა უმე-ს სქიზმატებად აქცევს:
„იმიტომ, რომ მოსკოვისგან ეს გამოყოფა მოხდა უკანონოდ და თვითნებურად, ყოველგვარი კანონიკური ეკლესიის ჩარჩოების მიღმა. თუ - როგორც მე პირადად მჯერა - ისინი ატყუებენ და შეცდომაში შეჰყავთ ყველა, განსაკუთრებით უკრაინელი ხალხი, რომელიც ძალიან დაზარალდა ბარბაროსული რუსი დამპყრობლებისგან. უნდა აგვიხსნან, ბოლოს და ბოლოს სქიზმატიკოსები არიან თუ მოღალატეები“, - დაასკვნა არქიმანდრიტმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP ხელმძღვანელმა, რობერტ ამსტერდამმა უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის მისწერა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ კამპანიის შესახებ და გეგმავს 20 აგვისტოს უმე-ის აკრძალვას და შემდეგ შეუერთოს იგი მეუ-ს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეშვეობით.