პატრიარქმა ბართლომემ უბკე-ს პანაგია აჩუქა
ფანარიონისა და უბკე-ს მეთაურებს შორის სედროს-თან შეხვედრაზე შედგა სამახსოვრო საჩუქრების გაცვლა, რომლის იცინიატორიც გახლდათ პატრიარქი ბართლომე.
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის მეთაურს სვიატოსლავ შევჩუკს პანაგია აჩუქა მისი ხელმოწერით, გვატყობინებს უბკე-ს პრეს-სამსახური.
საჩუქრების გაცვლა შედგა სრულიად უკრაინის ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოსთან შეხვედრის დროს, რომელიც კიევში 23 აგვისტოს ჩატარდა ფანარიონის მეთაურის ინიციატივით.
უბკე-ს მეთაურმა გამოხატა დიალოგის განვითარებისა და თანამშრომლობის იმედ და მადლობა გადაუხადა საჩუქრისთვის, რომელიც პატრიარქის ხელიდან მიიღო - პანაგია პირადი ხელმოწერით.
სედრო-ს სახელით პატრიარქ ბართლომეს გადასცეს სამახსოვრო მედალი, რომელიც საბჭოს დაარსების 25 წლისთავისთვის დამზადდა, ხოლო უბკე-ს სახელით - პატრიარქის წარჩინების ნაკრები: ჯვარი, ენკოლპიონი და პანაგია.
შეგახსენებთ, ფანარიონის მეთაურთან შეხვედრაზე სვიატოსლავ შევჩუკმა აღნიშნა, რომ ის მხოლოდ მართლმადიდებლებთან არ მოსულა.