მეუ-ში ამბობენ, რომ ქრისტეც იგინებოდა
მეუ-ს კაპელანმა რომან გრიშჩუკმა ფეისბუქზე ღვთისმგმობელი პოსტი გამოაქვეყნა ჩერკასის წმინდა მიქაელის ტაძრის აღების შემდეგ. თავის გზავნილში მან სარკასტულად ისაუბრა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების მოწოდებებზე და გააკრიტიკა ისინი.
გრიშჩუკი დასცინოდა მათ, ვისაც სჯერა, რომ საკათედრო ტაძრის აღების ვითარება შეიძლებოდა მოგვარებულიყო „სიყვარულითა და თავმდაბლობით“: „მე ნამდვილად მინდა ვნახო, როგორ უწევენ დეოკუპაციას ეს პონები უკრაინას მშვიდობითა და სიყვარულით!’’ – დაწერა გრიშჩუკმა.
გარკვეული არგუმენტებით თავისი პოზიციის გასამყარებლად, მეუ-ს წარმომადგენელმა პარალელები გაავლო სახარებასთან, ამტკიცებდა, რომ ქრისტეც იგინებოდა როცა სჭირდებოდა: „როდესაც საჭირო იყო, დამნაშავეებს კრიმინალებს უწოდებდა, ხოლო შთამომავალს - შთამომავალს! ის იგინებოდა კიდეც მაშინდელი დროის შესაფერისი სიტყვებით! რადგან მაშინ გინების ტოლფასი იყო სიტყვები: მწიგნობარნი, ფარისევლები და ებრაელი უხუცესები, თვალთმაქცობასა და ხრწნილებაში ჩაძირული.
როგორც ჩანს, ამართლებდა უმე-ის საკათედრო თემის ძარცვას (თავდამსხმელებმა მოიპარეს 60 ათას დოლარზე მეტი და საეკლესიო ჭურჭელი), მან განაცხადა, რომ ქრისტემ ასევე „გადააბრუნა მაგიდები „ხურდებით“, რათა „ტაძრიდან ბოროტი სულები განედევნა“.
როგორც მჟკ იტყობინება, სოციალურ ქსელებში C14-ის ლიდერის საჯარო გვერდზე გამოქვეყნდა მიმოწერა მღვდლებისა და უმე-ის მორწმუნეების წინააღმდეგ ტერორთან დაკავშირებით.