ტერნოპოლის რეგიონში, უმე-ს მღვდელს ძალით აკავებენ საც-ში
2024 წლის 2 ნოემბერს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თითქმის 55 წლის დეკანოზი ოლეგ მელნიკი ძალის გამოყენებით იქნა მობილიზებული ტერნოპოლის რეგიონში. ამ ინფორმაციით ვიდეო ღვთისმშობლის შობის ტაძრის ფეისბუქის გვერდზე გამოქვეყნდა. გავრცელებული ინფორმაციით, მღვდელი საგუშაგოზე გააჩერეს და სამხედრო აღრიცხვის ცენტრში (საც) გადაიყვანეს.
მამა ოლეგი ერთ დღეზე მეტხანს დარჩა ტკ-ში საკვების გარეშე; ინტერნეტში გამოქვეყნებულ ვიდეოში ჩანს თუ როგორ გაუსწორდნენ მას ფიზიკურად, საც-ის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა სცემა მღვდელი, რის შემდეგაც მისი წნევა გაიზარდა. შემთხვევის ადგილზე მისულმა პოლიციამ დაზარალებულის განცხადება მიიღო, თუმცა, ამის მიუხედავად, უოკ-ის დეკანოზი არ გაათავისუფლეს და მან ვერ შეძლო საკვირაო ლიტურგიის ჩატარება.
ვიდეოში მრევლს სთხოვენ ილოცონ დეკანოზისთვის, უმე-ის მღვდელი ვიდეოში ამბობს, რომ სასულიერო პირები არ უნდა ომობდნენ იარაღით ხელში: „ჩვენ გვაქვს ღმერთის დღის წესრიგი - ვიყოთ ეშმაკთან ომში და ვიბრძოლოთ არა მარტო საკუთარი თავისთვის, არამედ მთელი სამყაროსთვის და დავიცვათ ყველა ადამიანი, რათა უფალმა მოგცეს ცოდვაზე გამარჯვება “.
როგორც მჟკ იტყობინება, 25 ოქტომბერს ლუცკში იძულებით მობილიზებული იქნა უმე-ის ვლადიმირ-ვოლინის ეპარქიის ნოვოვოლინსკის ოლქის დეკანოზი, მამა პეტრე ჩოლაკი.