ვოლინის სოფელ ნავიზში მეუ-ს მომხრეებმა უმე-ს ტაძარი მიიტაცეს
ტაძრის საკეტები გატეხეს მას შემდეგ, რაც ვოლინის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა უმე-ს მრევლი "გადაიყვანა" მეუ- ში.
2021 წლის 13 ოქტომბერს, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის საფარველის დღესასწაულის წინა დღეს, მეუ– ს მხარდამჭერებმა გაწყვიტეს სოფელ ნაზივში უმე-ის კუთვნილი ტაძრისთვის საკეტები გაეტეხათ და შიგნით შეჭრილიყვნენ. ეს მოხდა დღის 2 საათზე. მჟკ– ის კორესპონდენტს ინციდენტის შესახებ შეატყობინა თემის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ანატოლი ოსტაფჩუკმა, რომელიც 28 წელია სოფელში მსახურობს
წინამძღვრის თქმით, 14 ოქტომბერს სადღესასწაულო ლიტურგიას ეკლესიიდან განდევნილი მრევლი ერთ-ერთ სახლში ჩაატარებს, რომლის მეპატრონემ ზამთარში სახლი მისცა მრევლს საჭიროებისთვის. ვოლინის ეპარქიის მმართველი, მთავარეპისკოპოსი ნათანაელი მოვა საზოგადოების მხარდასაჭერად.
ასევე, მამა ანატოლის თქმით, მიუხედავად მედიაში გავრცელებული განცხადებებისა "უმრავლესობის გადასვლის შესახებ", სოფელში არის უმე– ს ათამდე აქტიური მხარდამჭერი. მხოლოდ რამდენიმე მათგანი დაჟინებით იბრძოდა "გადასვლისთვის", მაგრამ ესენი არიან ადგილობრივი ბიზნესის წარმომადგენლები. საზოგადოების მნიშვნელოვანი ნაწილი დარჩა წინამძღვართან, მაგრამ მას ჯერ კიდევ არ შეუძლია ზუსტად თქვას რამდენი ადამიანი მოვა სადღესასწაულო ლიტურგიაზე, რომელიც სახლში ჩატარდება.
მჟკ– ის ინფორმაციით, მიძინების ეკლესიის ჩამორთმევა მოხდა მას შემდეგ, რაც ვოლინის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა იური პოგულიაიკომ უკანონოდ დაარეგისტრირა უმე-ის საზოგადოება მეუ– ში 2021 წლის 5 ოქტომბერს.
იურიდიული პირების რეესტრის მონაცემების თანახმად, ახლა ახლადშექმნილი მეუ-ს თემის ხელმძღვანელი სოფელ ნავოზში 2021 წლის 7 ოქტომბრიდან არის ვლადიმერ გავრანი. ის ასევე ითვლება ,,გადასვლების ‘’ პირველი ტალღის დროს მეუ-ს სასარგებლოდ დარეგისტრირებული უმე-ს სოფელ ბოროვიჩის საზოგადოების ლიდერად.
მანამდე მჟკ იტყობინებოდა, რომ 3 ოქტომბერს მეუ– ს აქტივისტებმა მოჭრეს საკეტები უმე– ის კუთვნილ ეკლესიაში, ტულჩინის ეპარქიის სოფელ ნოვოჟივოტოვში.