მეუ-ში ფილარეტს „კანონთა დარღვევის“ გამო დაუყვავეს
მეუ-ს ხელმძღვანელობამ შეახსენა კს უმე-ს მეთაურს ფილარეტ დენისენკოს, რომ არც ახლა და არც მომავალში მის მიერ შესრულებულ „სამღვდელმთავრო ქიროტონიებს არ აღიარებს“.
2021 წლის 30 ოქტომბერს მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ დაუყვავა კს უმე-ს მეთაურს ფილარეტ დენისენკოს მეუ-ს „კანონიკური წესისა და წესდების დარღვევის გამო“.
ეპიფანეს სიტყვებით, „2021 წლის 29 ოქტომბრის წერილობითი შეტყობინებისა და ფოტოსურათებიდან“ მან გაიგო „კიევში მღვდელმსახურთა მიერ შესრულებული ქმედებების შესახებ, რომლებიც არღვევდნენ კანონიკურ წესრიგს და საეკლესიო წესდებას“.
მან კს უმე-ს ხელმძღვანელს დენისენკოს შეახსენა, რომ „კიევის ეპარქიის ერთადერთი მმართველი მეუ-ს წინამძღოლია“, ხოლო „საპატიო პატრიარქი“ ფილარეტი ამ სტრუქტურის შემადგენლობაში რჩება, თუმცა მან „დაკარგა კანონიკური უფლებები და მოვალეობები, რომლებიც ეპარქიის მმართველობას უკავშირდებიან“.
დუმენკომ ხაზი გაუსვა, რომ ფილარეტს ეკრძალება „სამღვდელმთავრო ქიროტონიების ჩატარება“ და საერთოდ ყველა ქმედებისა, რომლებიც „მხოლოდ მმართველი ეპისკოპოსის პრეროგატივას“ წარმოადგენენ.
ეპიფანემ დენისენკო გააფრთხილა, რომ თუ ის კიდევ ერთხელ გაბედავს „სამღვდელმთავრო ხელდასხმის წესის“ აღსრულებას, მაშინ ეს წესი, „როგორც აკრძალვის მდგომარეობაში ჩატარებული, ანტიკანონიკურია და პირები, რომლებიც საეპისკოპოსო მსახურებისთვის ეკლესიის მიერ არასათანადოდ იყვნენ გამორჩეულები, არც ახლა და არც მომავალში არ იქნებიან აღიარებულები“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ, ფილარეტ დენისენკოს აზრით, მეუ - არაკანონიკური ეკლესიაა, ხოლო კს უმე-ს „იერარქმა“ იოასაფ შიბაევმა განაცხადა, რომ ის და მისი სავიკარო „ეპისკოპოსი“ არასდროს არ ყოფილან მეუ-ს შემადგენლობაში