ფილარეტი მეუ-ს "კანონიკური გადაწყვეტილებებით" დაემუქრა
უმე (კ) კს-ში მეუ-ს წევრებს ურჩიეს იხელმძღვანელონ არა მუქარებითა და შანტაჟით, არამედ მშვიდობისა და სიყვარულის სულისკვეთებით.
2022 წლია 5 თებერვალს უმე (კ) კს-ს "სინოდმა დაიმუქრა "კანონიკური გადაწყვეტილებებით" მეუ-ს "წმინდა სინოდის" პასუხზე, რომელმაც 2 თებერვალს აუკრძალა უმე (კ)კს-ს "იერარქებს" მსახურება და დაემუქრა მათ "წმინდა ხარისხის" ჩამორთმევით, იუწყება უმე (კ) კს-ს საიტი.
"რაც შეეხება მცდელობას, უმე (კ)კს-ს იერარქებს აუკრძალონ, რომ ზემოთ ხსენებული იერარქები არიან კიევის საპატრიარქოს ეპისკოპოსები და ამიტომ არ შეიძლება დაექვემდებარონ სხვა ეკლესიის სამართალს. ნებისმიერი აკრძალვას მათ მიმართ, და ასევე უმე-(კ) კს-ს სხვა ეპისკოპოსების მიმართ- არა აქვს კანონიერი კანონიკური ძალა",- ნათქვამია უმე (კ)კს-ს ოფიციალურ განცხადებაში.
"მეუ-ს ხელმძღვანელობის მეუ (კ)კს-ს საქმეების დაჟინებული ჩარევის შემთხვევაში, რომელიც მათ არ ემორჩილება, ჩვენ ვიტოვებთ უფლებას მათი ქმედებები განვიხილოთ კრებაზე და გამოვიტანოთ კანონიკური გადაწყვეტილება",- განაცხადეს უმე (კ)კს-ში და ურჩიეს მეუ-ს იხელმძღვანელონ "არა მუქარებითა და შანტაჟებით", არამეს მშვიდობისა და სიყვარულის სულისკვეთებით.