პატრიარქმა თეოდორემ, რომელმაც აღიარა მეუ, გაიხსენა "30 ვერცხლი"
ალექსანდრიის ეკლესიის წინამძღვარმა განაცხადა, რომ აფრიკა არ საჭიროებს "თვითმარქვია" მფარველებს და მხსნელებს.
13 თებერვალს, არქიმანდრიტ ნექტარიოსის გულუსისა და ჩრდილოეთ უგანდის ეპისკოპოსად ქიროტონიასთან დაკავშირებით, პატრიარქმა თეოდორემ მიმართა მას სიტყვით, რომელშიც შეურაცხმყოფელი აზრი გამოთქვა რმე-ს მღვდელმსახურების მიმართ, იუწყება გამოცემა orthodoxianewsagency.
ასევე მან განაცხადა, რომ ახლადნაკურთხებ ეპისკოპოსს მოუწევს შეეხოს მრავალ სიძნელესა და ცდუნებას, რომლებიც გამომდინარეობს "ცრუძმებისგან". აშკარაა, რომ თეოდორეს მხედველობაში ყავდა მღვდელმსახურები რმე-დან. მან ასევე აღნიშნა, რომ "ცრუძმები" "30 ვერცხლად" შეეცდებიან ეპისკოპოსის ყურადღების გადატანას დედა-ეკლესიისგან, რომელსაც მთელი აფრიკული კონტინენტისთვის წარმოადგენს ალექსანდრიის საპატრიარქო.
2019 წელს პატრიარქმა თეოდორემ, უკრაინაში ვიზიტისა და უმე-ს კანონიკურობისა და მის წინამძღვრად მიტროპოლიტ ონუფრის აღიარების გამოხატვის შემდეგ, ერთპიროვნული გადაწყვეტილებით აღიარა სქიზმატური მეუ.