ქ.მალინსკის ხელისუფლებამ უმე-ის სასულიერო პირებს ტაძრების დაცლა მოსთხოვა
ჟიტომირის რაიონის ქ.მალინსკის დეპუტატებმა მიიღეს გადაწყვეტილება, რომელიც ავალდებულებს მალინსკში სასულიერო პირებს 24 საათის განმავლობაში დაეტოვებინათ ტაძრები.
ჟიტომირის რაიონში, 2022 წლის 13 აპრილს, მალინსკის საკრებულოს სხდომაზე, დეპუტატებმა გადაწყვიტეს აეკრძალათ უმე-ის საქმიანობა რაიონში, იტყობინება საკრებულოს პრესსამსახური Facebook-ის გვერდზე. დეპუტატებმა მღვდლებს ტაძრების 24 საათის განმავლობაში დაცლა მოსთხოვეს.
„ ქალაქ მალინსკის ტერიტორიაზე რუსეთის მიერ ჩვენს ქვეყანაში შემოჭრის 49-ე დღისთვის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის არც ერთ სასულიერო პირს არ მიუღია გადაწყვეტილება მოსკოვის საპატრიარქოს მიტოვების შესახებ. თუ გსურთ განაგრძოთ მსახურება მოსკოვის საპატრიარქოში, მაშინ მოვითხოვთ 24 საათში გაათავისუფლონ უკრაინელი ხალხის კუთვნილი ეკლესიები“, - ნათქვამია მალინსკის დეპუტატების მიმართვაში.
როგორც მჟკ-მ დაწერა, ნოვოგრად-ვოლინსკის საქალაქო საბჭომ მოითხოვა, რომ უმე-ის მღვდლებს დაეტოვებინათ ეკლესიები.