რადიკალებმა აიღეს ბორისპილის ტაძარი და მოითხოვეს მრევლის მეუ-ში გადაყვანა
"უსაფრთხოების სექტორის" წარმომადგენლებმა ბორისპილის შუამავლობის ტაძარი გადაკეტეს და სასულიერო პირებს მომხდარის ამსახველი ფოტო და ვიდეო მასალა ჩამოართვეს.
ბორისპილში შეიარაღებული ხალხი შეიჭრა საკათედრო ტაძრის ბორისოგლებსკის სამრევლოში ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შუამავლობის სახელობის ტაძარში და მღვდელს მუქარით მოსთხოვა საზოგადოების გადაყვანა მეუ-ში. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
„2022 წლის 14 აპრილს, დაახლოებით დილის 9:30 საათზე, 20-მდე შეიარაღებული მამაკაცი მივიდა საკათედრო ტაძრის ბორისოგლებსკის სამრევლოში, ღვთისმშობლის შუამავლობის სახელობის ტაძარში, კიევის რეგიონის ქალაქ ბორისპილში. თავს "უსაფრთხოების სექტორის" წარმომადგენლები უწოდეს. ისინი, ემუქრებოდნენ მღვდელს, დეკანოზ ალექსანდრე ბონდარს, მოითხოვდნენ მრევლის გადაცემას მეუ-ს იურისდიქციაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
საკათედრო ტაძრის მღვდელმსახურის, დეკანოზ დიონისე არენდარუკის თქმით, მღვდლებს ყველა ფოტო და ვიდეო მასალა, რომელიც ინციდენტის დროს იყო გადაღებული, წააშლევინეს.
„ამ დროისთვის ტაძარი დაკეტილია. „უსაფრთხოების სექტორის“ წარმომადგენლებმა საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე ყველა შესასვლელი დაკეტეს, საკეტები ჩამოკიდეს და არავის უშვებენ. ტერიტორიაზე ამჟამად მხოლოდ ტაძრის წინამძღვარი, მე და დეკანოზი გიორგი კიში ვართ. სხვა სასულიერო პირებს, რომლებიც ტაძრის მიმდებარედ არიან, აქ არ უშვებენ“, - განაცხადა მამა დიონისემ.
მღვდელმსახურის თქმით, ახლა მიმდინარეობს მოლაპარაკებები საკათედრო ტაძრის სასულიერო პირებსა და ეროვნული პოლიციისა და უსაფრთხოების სექტორის წარმომადგენლებს შორის.
მანამდე მჟკ-მ გვატყობინებდა, რომ მიხალჩაში მეუ-ის დამპყრობლებმა დაიწყეს უმე-ის მიძინების ეკლესიის მორიგი დაკავება.