ფანარის არქიმანდრიტმა მოუწოდა მეუ-ს დასაჯოს თავდასხმაში მონაწილე "მღვდლები"
არქიმანდრიტ ალექსის (მილიუტინის) თქმით, ყველა მეუ-ის დამპყრობელმა „წმინდა ღირსებით“ უნდა აგოს პასუხი კანონიკური სამართლის ნორმების შესაბამისად.
უმე-ის ტაძრების ყოველ დაპყრობას ძალის გამოყენებით და სასულიერო პირებისგან წარმოქმნილი აგრესიით, უნდა მოჰყვეს მეუ-ს ხელმძღვანელობის მხრიდან "ღირსეული რეაქცია". ამის შესახებ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს არქიმანდრიტმა ალექსიმ (მილუტინი), პარიზის ნიკოლოზის ეკლესიის წინამძღოლმა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
ფანარის სასულიერო პირის თქმით, დამნაშავეებმა საეკლესიო სამართლის კანონიკური ნორმების შესაბამისად უნდა აგონ პასუხი.
ასევე, არქიმანდრიტი ალექსი დარწმუნებულია, რომ მეუ და უმე აცხადებენ ლიდერობას ქვეყნის მართლმადიდებელ მოსახლეობაში, ამავდროულად რჩებიან ორი დაპირისპირებული საეკლესიო მოძრაობის ლიდერებად.
თეოფანიის კრებამ, პარიზის სასულიერო პირის თქმით, შეუძლებელი გახადა დიალოგი უმე-სა და მეუ-ს შორის, რადგან მისი გადაწყვეტილებები შეიცავს მოთხოვნას "ღია თვითგანადგურებისა და ფაქტობრივი ავტო-განადგურების (ავტორის მართლწერა - რედ.)".
შეგახსენებთ, რომ უმე-ის საბჭომ, რომელიც შედგა 2022 წლის 27 მაისს, დაასახელა პირობები მეუ-სთან დიალოგისთვის.