როგორ შეუძლია მეუ-ს ჯარისთვის გამარჯვების მოტანა
ერთ-ერთმა უკრაინელმა ტიკ-ტოკ ბლოგერმა ორესტ ლასკამ წარმოადგინა გენიალური სქემა საბრძოლო იარაღის დეფიციტისა და გამარჯვების მოახლოების პრობლემის გადასაწყვეტად.
მეუ-ს „იერარქის“ მ. ზინკევიჩის ხუმრობის გავრცობისას, რომ უმე-ს ტაძრებში ნაყიდი სანთლებით რფ ყუმბარებს ამზადებდა, ორესტმა შესთავაზა დაკომპლექტების ტერიტორიულ ცენტრს, რომ მათ ქუჩებში ხალხი დაიჭირონ და მეუ-ს ტაძრებში მიიყვანონ.
„გახსოვთ, ხალხი დადიოდა მს-ს ტაძრებში, ხალხი ყიდულობდა სანთლებს და ამ სანთლებით მოსკოვი ყუმბარებს ყიდულობდა“, - თქვა ბლოგერმა და ხაზი გაუსვა, რომ „ჩვენ ეს ყველაფერი შევწყვიტეთ“.
მაგრამ აქ, მისი სიტყვებით, სერიუზული პრობლემა გაჩნდა - მეუ-ს ტაძრებში „არავინ არ დადის“.
„პატრიოტები იძულებულები არიან გარკვეულ დღესასწაულებზე სიის მიხედვით იარონ“, - ჩიოდა ორესტი და განაცხადა, რომ „ასე პრობლემა ვერ გადაწყდება“. თუ ტაძრებში ცოტა ხალხია, სანთლებიც ცოტა იყიდება - უკრაინის ჯარისთვის კი ცოტა ყუმბარა მზადდება.
ამიტომ უნდა ჩაერთოს დაკომპლექტების ტერიტორიული ცენტრი, რომ მათ ხალხი დაიჭირონ და ეკლესიაში მიიყვანონ.
„ეკლესია გადავსებული უნდა იყოს. ხალხი ბევრ სანთელს იყიდის და ჩვენ საკმარისი საბრძოლო იარაღი გვექნება. დიდება უკრაინას“, - დაასრულა ბლოგერმა.
კომენტარებში აზრები გაიყო. ვიღაც ამბობდა, რომ ეს სარკაზმია, სხვა ორესტს ლანძღავდა ეკლესიის დისკრედიტაციისთვის. მაგრამ ეს ვიდეო სინამდვილეში უფრო ღრმაა, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს. აქ სრულიად მკაფიო ლოგიკაა. თუ ვინმე სერიუზულად ამბობდა, რომ უმე-ს სანთლების ფული რფ-ის ჯარს ხმარდებოდა, ლოგიკურია, რომ მეუ-ს სანთლები ყუმბარებზე მიდის, მხოლოდ უკრაინულზე. სასაცილო და სევდიანია - „რაც დათესეს, ის მოიმკეს“. ასეთია სანთელ-ყუმბარული ღვთისმეტყველება“.
ამიტომ, დროა დუმენკომ კრეატიულობა ამ სტილში გამოავლინოს: „თუ გინდა გამარჯვება - წადი ტაძარში და იყიდე სანთელი!“