უმე-ის მაგალითმა აჩვენა, რომ უკრაინაში კანონი არ მუშაობს - ბორტნიკი
ხელისუფლება შეგნებულად აზვიადებს ვითარებას კიევ-პეჩერის ლავრის ირგვლივ ომის ჩიხის ფონზე, აღნიშნა პოლიტოლოგმა.
უკრაინის პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა რუსლან ბორტნიკმა ტელეწამყვანთან და ბლოგერ ალექსანდრ შელესტთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ უმე-ის მაგალითი აჩვენებს, რომ კანონი უკრაინაში არ მუშაობს.
„კანონი არ მუშაობს, თუნდაც მოქმედი, რაზეც ბევრი პრეტენზია არსებობს. ძალის გამოყენების უფლება მხოლოდ საჯარო ხელისუფლებას უნდა ჰქონდეს, ყველა სხვა ადამიანი, ვინც ძალადობს, პასუხი უნდა აგოს კანონისა და სახელმწიფოს წინაშე. განსაკუთრებით არ მესმის, როდის ხდება ძალადობა პატრიოტული ლოზუნგებით. თუ ადამიანს უყვარს თავისი სახელმწიფო, რატომ არღვევს მის კანონს და კონსტიტუციას? ეს ნიშნავს, რომ მას უყვარს არა სახელმწიფო, სამშობლო, არამედ საკუთარი თავი და იდეები, არ არის პატრიოტი“, - აღნიშნა პოლიტოლოგმა.
ბორტნიკი მიიჩნევს, რომ ხელისუფლება მიზანმიმართულად აზვიადებს ვითარებას კიევ-პეჩერის ლავრის ირგვლივ ომის ჩიხის ფონზე.
„რა ჭკუას უნდა ემსახურებოდე! რას ვაკვირდებით ყოველდღიურად ლავრის ირგვლივ?! ეს არის მეიდანი. ფიზიკურად პატარაა, რადგან პოლიტიკური მხარდაჭერა არ აქვს, მაგრამ გონებაშია, ახლა ყველა სამზარეულოში ეს განიხილება. ზურგს უკან არის შიდა მეიდანი. Რისთვის? ეს ჩვენ გვასუსტებს. სხვა საქმე არაფერი აქვთ? ან უბრალოდ კორუფციის ფონზე ეს ამბავი მორიგ განტევების ვაცად აქციეს, ომის ჩიხში. ვერავინ ვერ მოუტანს ჩვენს ქვეყანას იმაზე მეტ ზიანს, ვიდრე შინაური ჰეროსტრატები“, - განაგრძო მან.
მისი თქმით, უმე-ის დევნა არის წმინდა პოლიტიკური დაკვეთა.
„ვინ გაასამართლეს უმე-დან სასამართლოში? განაჩენი ძალაში შევიდა? სად არის კონკრეტული სისხლის სამართლის საქმეები მტკიცებულებებით? არა ჭორაობა შიდა სამზარეულოში, არამედ დანაშაულის მტკიცებულებებით. ეს არის მხოლოდ ჩვენი ქვეყნისთვის საზიანო პოლიტიკური თამაშები. ქვეყანაში ერთხელ მაინც უნდა არსებობდეს კანონი. თუ ქვეყანაში კანონი არ იქნება, ქვეყანაც არ იქნება“, - დაასკვნა მან.