პოჩაევის ლავრასთან ბერ იობის მიერ დარგული ცაცხვი ამოძირკვეს
ცაცხვი, რომელიც თითქმის 500 წლის წინ დარგო პოჩაევის ბერმა იობმა წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრასთან, ამოძირკვილია.
ამის შესახებ იტყობინება უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის ტელეგრამ არხი.
„ბრწყინვალე შვიდეულში ყველაზე ძველი პოჩაევის ცაცხვის ხერხემალი დაიშალა. მათ დაანგრიეს იობ პოჩაევსკის ცაცხვის სალოცავი. თითქმის 500 წლის წინ წმინდა იობმა პოჩაევში გზების გასწვრივ ცაცხვის ხეივნები გააშენა. ერთ-ერთი ასეთი ცაცხვი დღემდე შემორჩა, მაგრამ გამხმარია. ჩვენს თვალწინ ქრება ჩვენი ეკლესიის, ჩვენი ქვეყნის ისტორია“, - ნათქვამია ეპარქიის ტელეგრამ არხზე.
კონკრეტულად ვინ ამოძირკვა ხე, უცნობია.
პოჩაევის ცაცხვი უკრაინის ადგილობრივი მნიშვნელობის ბუნებრივი ძეგლი იყო. მისი ღეროს დიამეტრი 200 სმ იყო, 1974 წელს ტერნოპოლის სამხარეო საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის გადაწყვეტილებით ხე გამოცხადდა ბუნებრივი სარეზერვო ფონდის ობიექტად.
იობი პოჩაევსკი (1551-1651) - პოჩაევის მონასტრის წინამძღვარი, მისი კურთხევით პრინც კონსტანტინე ოსტროჟსკის სტამბაში, ივან ფედოროვმა 1581 წელს დაბეჭდა ოსტროგის ბიბლია, წმინდა წიგნის პირველი სრული გამოცემა საეკლესიო სლავურ ენაზე.