ლავრის ადვოკატი: კულტურის სამინისტროს ყველა ქმედება მონასტერში უკანონოა
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა თქვა, რომ უმე არ ცნობს კიევ-პეჩორის ლავრის მონასტრის განუსაზღვრელი გამოყენების შესახებ შეთანხმების ცალმხრივ რღვევას.
2023 წლის 1 მაისს გაიმართა სასამართლო სხდომა ნაკრძალის სარჩელის შესახებ კიევ-პეჩორის ლავრის მონასტრის წინააღმდეგ. მოსამართლეებმა გადაწყვიტეს საქმის განხილვა 5 ივნისამდე გადაედოთ, - ამის შესახებ დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა, ლავრას ადვოკატმა ტელეგრამის არხზე განაცხადა.
სასამართლო სხდომის შემდეგ კომენტარში ადვოკატმა განაცხადა, რომ უმე არ აღიარებს კულტურის სამინისტროს მიერ კიევ-პეჩორის ლავრის მონასტრის განუსაზღვრელი გამოყენების შესახებ ხელშეკრულების ცალმხრივ შეწყვეტას.
„ყველა ქმედება, რომელიც ამჟამად მიმდინარეობს კიევ-პეჩორის ლავრაში კომისიის მუშაობასთან დაკავშირებით, იძულებითი გამოსახლება (უმე-ს, - რედ.), ჩვენი აზრით, უკანონოა, რადგან კიევის საქალაქო სასამართლო განიხილავს მონასტრის სარჩელს გააუქმოს ხელშეკრულების ცალმხრივი უარი (ნაკრძალის მონასტერთან, - რედ.)“, - განაცხადა ადვოკატმა.
მან ასევე დაამატა, რომ ნაკრძალის ინფორმაცია მონასტრის მხრიდან გარკვეული დარღვევების შესახებ სასამართლოში მხოლოდ ახლა მოვიდა კულტურის სამინისტროდან.
„ანუ სანამ სასამართლომ, ჩვენი მოთხოვნის საფუძველზე მოითხოვა რეზერვიდან მოეწოდებინათ დოკუმენტები, თუ რა იყო ლავრაში მონასტრის მხრიდან დარღვეული, წარდგენილი არ ყოფილა“, - დაასკვნა ადვოკატმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სასამართლომ ლავრასთან ხელშეკრულების გაწყვეტის დასაბუთება მოითხოვა და შეხვედრა გადადო.