ბოიარკაში მეუ-ს აქტივისტებმა აიღეს უმე-ის ტაძარი
2023 წლის 6 მაისს, ბოიარკაში, კიევის რეგიონში, მეუ-ის დამპყრობლებმა აიღეს უმე-ის წმინდა მიხეილის ეკლესია, იტყობინება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
ტაძრის წინამძღვარ, დეკანოზ ვლადიმირთან სასწრაფო დახმარების მანქანა მივიდა.
როგორც თვითმხილველები აცხადებენ, ტაძრის ჭიშკარი პოლიციამ და სამხედრო ფორმაში გამოწყობილმა პირებმა ჩაკეტეს და ტაძრის ტერიტორიაზე არავის უშვებენ. ამასობაში აქტივისტებმა ჩართეს გენერატორი, საფქვავი და გაჭრეს კარები. თავდამსხმელთა მხრიდან ძალისმიერ პროვოკაციებსაც აქვს ადგილი.
შემთხვევის ადგილზე ადვოკატი მუშაობს, თუმცა მასაც არ უშვებენ.
ტაძრის აღების ერთ-ერთი უშუალო მონაწილეა ბოიარის საქალაქო საბჭოს თავმჯდომარე ალექსანდრე ზარუბინი. შემთხვევის ადგილზე იმყოფება ფასტოვსკის პოლიციის განყოფილების უფროსიც.
როგორც მჟკ-მ ადრე გვაუწყა, ბოიარკაში მეუ-ს დამპყრობლები ცდილობენ დაიკავონ უმე-ის ტაძარი, მორწმუნეები ატარებენ ლოცვას.