უმე-ის იურიდიულ განყოფილებაში შეაფასეს პოლიციის მიერ გოროდენკაში ლიტურგიის დარბევა
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა კომენტარი გააკეთა ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონის ქალაქ გოროდენკას საკრებულოს ვებსაიტზე გამოქვეყნებულ პუბლიკაციაზე, სადაც 2 აგვისტოს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ პოლიციამ დაარბია უმე საზოგადოების სალოცავი კერძო სახლში.
იურისტები იხსენებენ, რომ უკრაინაში „არც ერთი კანონი არ კრძალავს შეკრებას და ლოცვას სადმე შენობაში ან თუნდაც პარკში, მაგრამ კანონი კრძალავს ასეთ ლოცვაში ჩარევას“.
იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ხელისუფლებისა და პოლიციის ქმედებები სრულიად უკანონოა, ვინაიდან „უკრაინის კანონმდებლობის თანახმად, ადგილობრივ ხელისუფლებას არ აქვს უფლება აკრძალოს ღვთისმსახურება ან ლოცვა“.
„მოვუწოდებთ და მოვითხოვთ ცენტრალურ აღმასრულებელ ხელისუფლებას, მათ შორის უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურს, უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს და სამართალდამცავ ორგანოებს, მიიღონ ზომები, რათა შეაჩერონ ადგილობრივი ოფიციალური პირების უკანონო ქმედებები ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონის მმართველობისგან, რეგიონში მორწმუნეთა კონსტიტუციური უფლებების დარღვევა, აგრეთვე შეწყდეს მტრობისა და სიძულვილის გაღვივებისკენ მიმართული ქმედებები“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ გოროდენკაში პოლიციამ დაარბია უმე-ს საზოგადოების ღვთისმსახურება კერძო სახლში.