ლავრის ადვოკატი სასამართლოს გადაწყვეტილების შესახებ: ვამზადებთ საჩივარს
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის დასაცავად გამოყენებული იქნება დაცვის ყველა ეროვნული და საერთაშორისო მეთოდი.
კიევ-პეჩერის ლავრის ადვოკატმა, მამა ნიკიტა ჩეკმანმა თავის ტელეგრამ-არხზე კომენტარი გააკეთა სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე, რომელმაც კანონიერად ცნო კულტურის სამინისტროსა და მონასტერს შორის ხელშეკრულების დარღვევა.
მისივე თქმით, „გულუბრყვილო იქნება სხვა გადაწყვეტილების მოლოდინი იმ შემთხვევაში, როდესაც მთელი ადმინისტრაციული აპარატი ჩაერთო, რათა მონასტერს სასულიერო მოღვაწეობის უფლება ჩამოერთვას“.
ადვოკატის თქმით, არანაირი მტკიცებულება იმისა, რომ მონასტერს „საკუთრება არასათანადო მდგომარეობაში ჰქონდა შენახული“, რაც იმას ნიშნავს, რომ „დაარღვია ხელშეკრულების პირობები“, არავის არ წარუდგენია სასამართლოში და ვერც წარადგენს.
ადვოკატის თქმით, „უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის კიევ-პეჩერის ლავრის დასაცავად გამოყენებული იქნება დაცვის ყველა ეროვნული და საერთაშორისო საშუალება“.
ლავრის ადვოკატები ამ წუთებში გასაჩივრებისთვის ემზადებიან.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ სასამართლომ ლეგიტიმურად სცნო კულტურის სამინისტროს მიერ კიევ-პეჩერის ლავრასთან შეთანხმების დარღვევა.