ქართულ მონასტერში ცდილობენ უნიკალური ფრესკების გადარჩენას
საქართველოს შუასაუკუნეების მონასტერში, განადგურების საფრთხის წინაშე დგას XII–XVIII საუკუნეების უნიკალური ფრესკები.
საქართველოში, წლის ბოლოსთვის გეგმავენ გელათის მონასტრის წმინდა ღვთისმშობლის შობის ტაძრის დროებით გადახურვას. კულტურული მემკვიდრეობის ნაციონალური სააგენტოს ცნობით, ტაძარს გადახურავენ თუნუქით, რომ მასში წყალი არ ჩავიდეს და XII–XVIII საუკუნეების უნიკალური ფრესკები არ დააზიანოს.
გადახურვის სამუშაოებს აწარმოებს ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრი და კონტრაქტორი კომპანია - „იკორთა 2007“.
შედეგად, სახურავის ქვედა რეგისტრების წუნდებულ ფილებს შეცვლიან ახლით, რომელიც ექსპერტების მიერაა შემოწმებული.
გელათის წმინდა ღვთისმშობლის შობის მონასტერი ქუთაისის მახლობლად მდებარეობს და შუასაუკუნეების ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანესი მონასტერია საქართველოში. მონასტერი მეფე დავით IV-მ დააარსა 1106 წელს. XVI-ე საუკუნის მეორე ნახევრიდან 1814 წლამდე მის ტერიტორიაზე განთავსებული იყო საქართველოს კათალიკოსთა რეზიდენცია. გელათის მონასტერში XII–XVIII საუკუნეების ფრესკებია შემონახული.
როგორც ადრე მჟკ (მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი) იტყობინებოდა, საქართველოში გელათის შუასაუკუნეების სამონასტრო კომპლექსის ფრესკებს ციფრული სახით წარმოადგენენ.