მედიამ აღწერა როგორ განახორციელა მეუ-მ შტურმი მიხალჩაში
ქსელში გამოაქვეყნეს ვიდეო-სიუჟეტი,რომელიც დეტალურად აღწერს მიხალჩაში უმე-ს ტაძარში განვითარებულ მოვლენებს.მეუ-ს ადეპტები 2019წლიდან ცდილობენ ტაძარი მორწმუნეებს წაართვან.
2020 წლის ბოლოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მომხრეები ბუკოვინაში მიხვდნენ, რომ თავისი დანაშაულის გამო სასჯელის არ უნდა ეშინოდეთ და ახალი ძალებითა და ენერგიით შეუტიეს უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის სიწმინდეებს. ჩერნოვიცკის ოლქის მიხალჩას წმინდა მიძინების ტაძრის შტურმის დეტალები და მისი წინამორბედი მოვლენების ანალიზი სპეც-პროექტში „დოზორ“ არხ „პირველი კაზაკის“ ჟურნალისტებმა აღწერეს.
„ჩერნოვიცკის ოლქში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმდევართა პროვოკაციები მზარდი ტემპით გრძელდებოდა მიმდინარე წლის მაისამდე, როცა სოფელ ზადუბროვკაში ეკლესიაზე სისხლიანი თავდასხმა მოხდა. <...> უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ, რომელსაც მათ მიერ მთავარანგელოზ მიქაელის ეკლესიის მიტაცების მცდელობით გამოწვეული რეზონანსის შეეშინდა, ბუკოვინაში მიყუჩება ამჯობინა, რათა ენახა, რით დასრულდებოდა ყველაფერი. როგორც უკვე შეგვიძლია კონსტანტირება, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის ეს ამბავი საშინელი შედეგით არ დასრულებულა - სამართალდამცველები, რომლებმაც დამნაშავეთა დასჯის პირობა დადეს, არც კი შეეცადნენ რეიდერების დაკავებას. ხოლო იმ საქმეებს, რომლების აღძვრაც მაინც მოუხდათ, ხულიგნობის კვალიფიკაცია მიენიჭა. ხელისუფლებამ კი, თავის მხრივ, უარი არ თქვა თავის პრინციპზე, რომ არ ჩაერიოს უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმდევართა უფლებების დარღვევის საქმეში და ამ უსამართლობასთან დაკავშირებით გაჩუმება ამჯობინა. რითაც რეიდერები წაახალისა. ამგვარად, 2020 წლის ბოლოსთვის, ეპიფანეს მომხრეები მიხვდნენ, რომ არც არაფრის უნდა ეშინოდეთ და პოლიცია, როგორც ადრეც ხდებოდა, დიდი ალბათობით, ყურადღებას არ მიაქცევს დანაშაულს. ხელისუფლება კი, მიტაცებას თავისი დუმილით მისცემს კურთხევას. ეს ნიშნავს, რომ შეუძლიათ, საქმეს ახალი ძალით და ენერგიით შეუდგნენ,“ - ნათქვამია სიუჟეტში.
გარდა ამისა, სიუჟეტის ავტორების განმარტებით, მიხალჩაში ტაძრის მიტაცება, რომელიც დეტალურად იყო დაგეგმილი, შესაძლოა, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიდევ ერთ გამორჩეულ მოვლენასთან იყო დაკავშირებული - ფენერის იერარქის მიერ დედაქალაქის ანდრიას ეკლესიაში გამართულ ღვთისმსახურებასთან, რომელიც მეორე დღეს, 13 დეკემბერს შედგა.
„ზოგიერთი მოსაზრებით, სწორედ ამ მოვლენის წინ უნდა მომხდარიყო კიდევ ერთი მართლმადიდებლური ეკლესიის საზეიმო „გადასვლა“ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იურისდიქციაში. მიტაცება მართლაც მოხდებოდა, რომ არა ორი ფაქტორი: უკრაინის სპეციალური დანიშნულების პოლიციის ადეკვატური მუშაობა და მორწმუნეთა თვითორგანიზაცია, რომელიც ეპარქიაში უმაღლეს დონეზე იდგა. <...> სწორედ იმის წყალობით, რომ უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლი მიხალჩაში უკვე 600 დღეზე მეტია თვალმოუხუჭავად იცავენ თავის სიწმინდეს და მამაცურად იბრძვიან თავისი ტაძრისთვის, ვერც შეიარაღებული რეიდერები, ვერც ხელისუფლების მიერ ამ რეიდერების დახმარება ვერ შეძლებს ნამდვილი ქრისტეს მებრძოლების გატეხვას,“ - აღნიშნეს სიუჟეტის ავტორებმა. მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის ცნობით, უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის ტაძარის შტურმის შემდეგ, პოლიციამ სისხლის სამართლის სამი საქმე აღძრა.