წინამძღვარი: უმე-ის სამხედრო სამღვდელოება დაუღალავად მუშაობს გამარჯვებისა და მშვიდობისთვის
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამხედრო სამღვდელოების კრების მონაწილეებს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ სიტყვით მიმართა.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საინფორმაციო და საგანმანათლებლო განყოფილებამ გამოაქვეყნა უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტის ონუფრეს მიმართვა უმე-ის სამხედრო სამღვდელოების ყოველწლიური შეკრების მონაწილეთა მიმართ, რომელიც ჩატარდა სამების ბრაილოვის მონასტერში.
წინამძღვარმა მადლობა გადაუხადა ყველა სასულიერო პირს, რომელიც „საშინელი ომის დროს სულიერ და პასტორალურ მზრუნველობას უწევს ჩვენს მორწმუნეებს შეიარაღებულ ძალებში და უკრაინის სხვა სამხედრო ფორმირებებში“.
„დღეს, როცა წმიდა ეკლესია უაღრესად მძიმე განსაცდელებს გადის, როცა ეკლესიებს იტაცებენ, ბილწავენ სალოცავებს, დევნიან სასულიერო პირებს, თქვენ - ჩვენი სამხედრო სამღვდელოება - განაგრძობთ გაბედულად და დაუღალავად მიიტანოთ მათთან ქრისტეს სიტყვა მათთან, ვინც განსაკუთრებით საჭიროებს ნუგეშს, ვისაც გული ცრემლებითა და სასოწარკვეთით აქვს სავსე, მათ, ვინც გაბედულად და თავდაუზოგავად ასრულებს თავგანწირულ მსახურებას“, - აღნიშნა მისმა უნეტარესმა.
მისი თქმით, „ყოველი ქრისტიანი არის არა მხოლოდ ზეცის მოქალაქე - ცათა სასუფევლის, არამედ არის მისი მიწიერი სამშობლოს მოქალაქე, ჩვენთვის - უკრაინის“ და „სამშობლოს დაცვა არის ყოველი მოქალაქის წმინდა მოვალეობა, მაშასადამე, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ყოველი მორწმუნის.”
„ჩვენი მრევლი იბრძვის ფრონტზეც და შმოწირულობის შეგროვებით დახმარებას უწევენ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს. ამიტომ, დღეს სამხედრო სამღვდელოების მსახურება ძალზე მნიშვნელოვანია. ჩვენი პასტორები, რომლებმაც სახარებაში აღწერილი ცხოვრება დღეს რეალობად აქციეს, ყველაფერს აკეთებენ იმისათვის, რომ ლოცვით და ფინანსურად დაეხმარონ დონეცკის, ლუგანსკის, ზაპოროჟიეს და ხერსონის რეგიონების განადგურებული ქალაქებისა და სოფლების გაჭირვებულ მოსახლეობას. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდლები საავადმყოფოებში ზრუნავენ დაჭრილ ჯარისკაცებზე, აწვდიან საჭირო სამკურნალო მედიკამენტებს. „დიდი პატივი და მადლიერება თქვენ, ყოვლადპატივცემულო მამებო, რომ თქვენი ღვაწლით აჩვენებთ ჭეშმარიტი მწყემსის კარგ მაგალითს, რომ დაუღალავად ემსახურებით და შრომობთ გამარჯვებისა და სანატრელი მშვიდობისთვის“, - წერს უნეტარესი.
მან სამხედრო მღვდლებს მოუწოდა „განაგრძონ თავიანთი მორჩილება გულმოდგინედ და მტკიცედ, გულწრფელი რწმენით და ღვთის წყალობისა და დახმარების იმედით“, რათა ჯარისკაცებმა - მათმა სულიერმა შვილებმა - მათი მსახურების დახმარებით, გააძლიერონ მოთმინება, თავმდაბლობა, მოყვასის სიყვარული და წყალობა.
„არ დაივიწყოთ ასევე დაღუპული და დაჭრილი გმირების ოჯახის წევრები. მათი სული სავსეა ტკივილითა და ტანჯვით, რომელიც მთელი მათი ცხოვრების მანძილზე უნდა აიტანონ, სულიერი ტანჯვა ხშირად ფიზიკურზე უარესია. ძალიან მნიშვნელოვანია, ახლოს ჰყავდეს ადამიანი, მწყემსი, რომელიც მხარს დაუჭერს, სიტყვით ანუგეშებს და იმედს ჩაუსახავს“, - ხაზგასმით აღნიშნა წინამძღვარმა.
„ვლოცულობთ გარდაცვლილი გმირებისთვის, რომლებმაც სიცოცხლე გაწირეს უკრაინის თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის, რათა მათმა სულებმა განისვენონ ცათა სასუფეველში, სადაც არ არის მწუხარება, ავადმყოფობა და კვნესა. ჩვენ ასევე ვთხოვთ ყოვლადწმიდა ღვთისმშობელს, რომ მისი ლოცვებით მაცხოვარმა გამოუგზავნოს ნანატრი მშვიდობა ჩვენს სულგრძელ უკრაინას“, - დაასრულა მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრემ და შეხვედრის მონაწილეები დალოცა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 17 ოქტომბერს, სამების ბრაილოვის მონასტერში შეხვედრის დაწყებამდე, სამხედრო მღვდელმსახურებმა აღასრულეს ლიტურგია, რომელსაც ხელმძღვანელობდა უმე-ის სინოდალური განყოფილების უფროსი შეიარაღებულ ძალებთან და უკრაინის სხვა სამხედრო ფორმირებებთან ურთიერთობის საკითხებში, მიტროპოლიტი ავგუსტინე.