ხმელნიცკში, უმე-ის ტაძრის ჩამორთმევის დროს, დეპუტატებმა მოიპარეს ეპარქიის მანქანა, - მედია
დეპუტატებმა მიითვისეს ეპარქიის კუთვნილი Skoda-სმარკის ავტომობილი, ასევე ორი მანქანა, რომელიც ეკუთვნოდა უმე-ის ყოფილ ხმელნიცკის ეპისკოპოსს.
ხმელნიცკის საოლქო საბჭოს და ხმელნიცკის საქალაქო საბჭოს ორმა დეპუტატმა მოიპარეს ეპარქიის კუთვნილი Skoda Octavia-ს მარკის მანქანა, უმე-ის შუამავლობის საკათედრო ტაძრის მეუ-ში გადაცემის მიზნით 2023 წლის 2 და 3 აპრილს გამართულ შეხვედრაზე, იუწყება მედია საშუალება VSIM სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი სახელმწიფო რეესტრზე ბმულის მითითებით.
2024 წლის 24 იანვარს პოლიციის განყოფილებაში შევიდა საჩივარი უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიის სახელით, წერს რესურსი. განცხადებაში აღნიშნულია, რომ გარკვეულმა ჯგუფმა ჩაიდინა დანაშაული უკრაინის კანონმდებლობის 186-ე (ყაჩაღობა) და 289-ე (ავტოტრანსპორტის უკანონო დაუფლება) მუხლებით.
მომჩივანმა მიმართა ხმელნიცკის საქალაქო სასამართლოს გამომძიებელ მოსამართლეს საჩივრით ხმელნიცკის რაიონის პოლიციის განყოფილების უფლებამოსილი პირის უმოქმედობის შესახებ, რომელმაც არ დააფიქსირა ინფორმაცია უკრაინის წინასწარი გამოძიების ერთიანი რეესტრში დეპუტატების მიერ Skoda Octavia-ს მარკის მანქანის უკანონო ჩამორთმევის შესახებ. ასევე დოკუმენტებისა და გასაღებების მითვისების შესახებ.
ამასთან, ეპარქიის წარმომადგენელმა განცხადებაში მიუთითა, რომ 2-3 აპრილს უცნობი პირების ჯგუფი უკანონოდ შემოვიდა საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე, მრევლის მიმართ ფიზიკური ძალადობის გამოყენებით. ამ პირებმა უკანონოდ გამართეს კრება და ეპარქიის ქონების აღწერა მოახდინეს.
ამგვარად, მათ მიითვისეს სამი ავტომობილი: ორი მიტროპოლიტ ანტონის, ერთი კი ეპარქიის. დეპუტატების ვინაობა განცხადებაში არ არის მითითებული. მაგრამ მჟკ-ის წყაროები ხმელნიცკის ეპარქიაში იუწყებიან, რომ საუბარია რეგიონალური საბჭოს დეპუტატზე იური სმალზე (სიმჩიშინის გუნდის პარტია), ასევე ქალაქის საბჭოს დეპუტატებზე ვიტალი პოდგაიჩუკსა და იაროსლავ კაიუკზე (ორივე ,,სიმჩიშინის გუნდის’’ პარტიიდან).