ჩერკასის ეპარქიამ ეკლესიების მეუ-სთვის გადაცემის ახალ სქემაზე ისაუბრა
მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ თქვა, რომ უკრაინის სხვადასხვა რეგიონში, რამდენიმე თვეა რაც ამოქმედდა უმე-ის ეკლესიების ხელახალი რეგისტრაცია მეუ-ს იურისდიქციაში.
ჩერკასიის ეპარქიამ ახალი სქემა გამოავლინა, რომლის დახმარებით უკრაინის სხვადასხვა რეგიონში უმე-ის მოწინააღმდეგეები რამდენიმე თვეა უმე-ს ეკლესიებსა და ქონებას ითვისებენ. ამის შესახებ ჩერკასის მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ ისაუბრა ეპარქიის დეკანოზთან და წინამძღვრებთან შეხვედრაზე.
ნოტარიუსები ბეჭდავენ ინფორმაციას სანოტარო ფორმებზე სავარაუდო გამართული თემის შეხვედრების შესახებ და ამოწმებენ ხელმოწერებს, ვინც ჩაწერილია როგორც „შესაბამისი ღონისძიებების მონაწილეები“ (პრინციპით „ჩვენ არ ვამოწმებთ შეხვედრების ფაქტს, არამედ იმ ფაქტს, რომ იმ ადამიანების სახელები და გვარები, რომლებიც ესწრებოდნენ შეხვედრას, ემთხვევა პასპორტის მონაცემებს“).
სინამდვილეში, ეს შეხვედრები არ ტარდება, მეუ-ს მხარდამჭერები უბრალოდ აფიქსირებენ მათ ქაღალდზე, ამოწმებენ, თითქოსდა მათი პირადი მონაცემების დასადასტურებლად სანოტარო ფორმებზე და შემდეგ წარადგენენ ამ ფსევდოდოკუმენტებს თემის წესდების ხელახალი რეგისტრაციისთვის.
შედეგად, უმე-ის თემის წევრები იძულებულნი არიან სასამართლოს გზით დაამტკიცონ, თუ ვინ ფლობს რეალურად ეკლესიის ქონებას. ამას შეიძლება წლები დასჭირდეს.
ეპისკოპოსის თქმით, ანალოგიურად, ექვს თვეში, ტაძრის მოძღვრების გარეშე, ჩერკასიის ეპარქიის ერთ-ერთ თემში თითქმის ყველა მრევლის წესდება უკვე ხელახლა იყო დარეგისტრირებული. იგივე შემთხვევები შეინიშნება უმე-ის სხვა ეპარქიებშიც.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჩერკასის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის მონასტერი, რომელიც რადიკალებმა მეუ-ს წაართვეს, ახლა ცარიელია.